View Single Post
  #1  
Vechi 22.08.2014, 12:43:13
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit Ce poti face ca "om din multime" ca sa fie bine in tara ta?!

Ideea subiectului am avut-o de aici:

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Aha, deci patriotismul inseamna sa iubesti tara cand iti e bine, iar cand e rau gata, nu mai iubim tara? Pai ala nu e patriotism. Oricum patriotismul nu inseamna sa iubesti raul ce se petrece in tara, din contra.
Pai, de Romania trebuie sa aibe grija romanii, nu altii. Am ajuns asa din cauza noastra. Toti romanii sunt de vina, nu doar politicienii. Mentalitatea de colonie, iarasi nu ajuta. Nu stiu daca ai lucrat in Vest, dar 1000 de euro pe luna e putin, nu mult si din pacate romanii sunt f.f.ieftini. In Franta gandesti in euro, nu in lei. In fine, e pe langa subiectul topicul. Nu m-am putut abtine cand am vazut astfel de idei si mentalitatea asta de colonie ma scoate din sarite.

Patriotismul il poti simti si daca reusesti sa traiesti in tara; cand 80% din 2 venituri nu ti se duce pe utilitati si chirie, ce sa mai zic de mancare... si aici vorbesc despre multima de oameni, ca stiu ca sunt care o duc bine mersi fara nici o grija, dar majoritatea au destule griji si din punctul asta de vedere...
De obicei cei care se dau patrioti nu stiu cum e sa te trezesti la mijlocul lunii ca nu mai ai bani sa cumperi o paine sau ca iarna esti nevoit sa ai 3-4 grade iin casa pentru ca nu-ti permiti sa platesti incalzirea... nu, nu, patriotii o duc cel putin decent, adica isi permit sa o duca de pe o luna pe alta fara greutati si poate mai reusesc sa mai puna si deoparte; multi au primit apartamente pe vremea la Ceausescu si o parte au si terminat sa plateasca ratele pe aceeasi vreme sau cu 5-10 ani ma tarziu...oameni care nu trebuie sa umble din banca in banca sa incerce sa scoata un cerdit pentru o locuinta, oameni care nu sunt nevoiti sa lucreze fara carte de munca, ca altfel daca o luna raman fara loc de munca intra in datorii pe care nu le mai pot plati jumatate de an... dar nu... lumea se asteapta ca pana si oamenii astia sa fie patrioti, sa le mi pese de tara, si sa-si zica mereu "vai, dar ce bine e in Romania!"
Culmea, cum se face ca astia cu problemele enumerate mai sus, in strainatate se descurca si cand se intorc reusesc sa si faca ceva cu banii pusi deoparte? De-aia pentru ca e bine in tara sau pentru ca afara lucrezi pentru ceva?
Cum se face ca daca iti cauti loc de munca, daca nu accepti sa lucrezi la negru, atunci nu te ia la munca?! Cum se face ca unii asteapta sa li se faca angajarea, iar ea nu mai vine, si omul e nevoit sa ramana acolo, pentru ca altundeva nu are unde sa mearga? (cunosc cazuri, si din pacate nu putine). Cum se face ca daca vrei sa faci ceea ce iti doresti, ajungi sa o faci ca voluntar si pe langa trebuie sa iti mai cauti ceva de lucru, ca doar ai nevoie sa traiesti...

Prin mentalitate de colonie, ce vrei sa zici mai exact?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote