View Single Post
  #23  
Vechi 18.09.2014, 11:01:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Adica sa stii mai bine ca preotii si sa faci dupa capul tau, dupa cum iti dicteaza tie ratiunea.
Dupa parerea ta, pana la urma nu trebuie sa asculti ce iti spune Biserica ci sa le judeci tu ca le stii mai bine.

Crezi ca judecata si aprecierea mea sunt mai ascutite decat ale preotului?
Dupa tine, fiecare ortodox ar trebui sa fie un "papa infailibil"?

Nu ar fi mai bine sa fim supusi si ascultatori Bisericii si preotilor ei?

Atunci trebuie sa te intrebi: "nu cumva vreun arhicon imi sopteste ca arhiereul schimba invatatura Bisericii?".

Poate ca eu nu stiu cu adevarat invatatura Bisericii si ceea ce eu consider a fi invatatura Bisericii e doar "superstitia babelor care m-au invatat pe mine". Sau poate e doar "invatatura mea". Sau e "doar atat cat am reusit eu sa pricep".

Nu crezi ca imi ceri sa am mai multa incredere in mine decat in Biserica si arhiereii Ei?

Invatatura Bisericii este clarificata in momentul asta. Sunt 2000 de ani de lupte pentru invatatura, din care 1000 de ani numai pentru pastrarea ei curata si fara adaugiri. Iar daca zici ca "nu stii" invatatura Bisericii, ce Dumnezeu nu stii, Tatal Nostru, Crezul, putina si clara invatatura dogmatica?


Poate ca exagerezi foarte foarte mult in dorinta ta de a justifica o "ascultare" fata de Biserica si arhierei.
Datoram ascultare, dar trebuie sa avem si un dram de minte.

Daca un arhiereu iti cere sa impartasesti un eretic, CE FACI ? O faci pe ..., ca nu stii, ca esti oita in turma, ca etc ? Nu vei da seama in fata lui Hristos pentru tine ?
Daca tu dai seama pentru tine in fata lui Hristos atunci ar fi bine sa ai si cap sa gandesti si sa bagi suficiente in cap.


Ascultarea o datoram asa: fata de Dumnezeu intai, fata de Scriptura si Biserica si Invatatura Sfintilor Parinti, fata de Arhierei si cler.
Iar daca ultimii gresesc si se ridica impotriva lui Dumnezeu atunci ce faci, te faci ca nu vezi ?

Toti sfintii zic acelasi lucru: pentru toate sa taci si sa rabzi, dar pentru adevar sa lupti, pentru adevarul Bisericii, pentru care NU AVEM DREPTUL sa tacem, dar cu echilibru si aici.


Eu nu stiu de unde iti culegi tu invataturile dar eu stiu ca asta e invatatura Sfintilor Parinti care ti-o zic eu.

Si zice Sf. Ioan Iacob Hozevitul ca la sfarsitul veacurilor multi vor vrea sa se mantuiasca dintre calugari dar nu vor fi lasati de egumeni si de mai mari care vor pune in spatele lor multe griji.


Asa ca inainte sa lansezi teoria oitei ascultatoare fara minte care nu judeca ci doar asculta supusa si se duce in iad mai bine mai citeste din ce zic Sfintii Parinti ca sincer nu stiu ce citesti tu si vezi si ce zice Sf. Ioan Iacob Hozevitul mai sus.


Sunt pentru ascultare, dar asa cum zic Sfintii Parinti.
Sunt pentru acrivie si intelepciune duhovniceasca.
Fac ascultare de duhovnicul meu.

Dar chesti cu asculta si nu cerceta nu tine, ca mergi in iad.

Last edited by gpalama; 18.09.2014 at 11:03:09.
Reply With Quote