View Single Post
  #26  
Vechi 18.09.2014, 12:50:19
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
chiar daca te pune sa te impartasesti cu musulmanii...
Nu cred ca ti-a zis tie arhiereul sa te impartasesti cu musulmanii sau cu ereticii catolici.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Tu o tragi cu ascultarea. Dar ascultare, ascultare, dar ce cautam noi in CMB?
Problema e ca mireni neaveniti stiu ei mai bine decat episcopii daca e bine sau rau sa fim in CMB. Ca atata ii duce mintea pe ei. Si cum fiecare dintre ei este un mic papa, decid fiecare cu ratiunea lui ca ce fac ierarhii e rau.

Nici mie nu-mi convine treaba asta ca CMB-ul, normal.
Dar de aici si pana la a judeca si a face petitii si gasti pe forumuri pentru a-i vorbi de rau si a-i "aduce la adevar pe ierarhi" e cale lunga, baiete. Cale care duce la razvratire de biserica si la iad.
Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cu mentalitatea mea - nu este mentalitatea mea, noi suntem si putin oameni nu oi fara minte. Iar daca tot tii placa asta cu ascultarea si lipsirea totala de orice ratiune atunci pentru ce mai esti judecat de HRistos, daca in firea ta esti o oaie fara minte si fara ratiune si fara putere de decizie ? Iar dupa ascultare vine ratiunea duhovniceasca si dumnezeiasca. Asta este sensul ascultarii si ratiunea duhovniceasca. Iar lipsirea totala de ratiune pentru noi cei din lume nu este "CALEA" ci este "infundarea". Pentru ca omul in lume trebuie sa stie si el sa se fereasca de rele iar clerul trebuie sa-i invete asta. Iar cei din manastire trebuie la fel sa aiba si ei putin minte sa-si aleaga bine un parinte "duhovnicesc" de care sa faca ascultare.
Vezi tu ascultare, ascultare, dar putina ratiune trebuie peste tot inclusiv in ratiunile Bisericii.
Parca aud o predica sectara: "daca asculti de arhierei inseamna ca esti o oaie fara minte! Daca vrei sa fii duhovnicesc calauzeste-te dupa capul tau ca de aia ti-a dat Domnul ratiune."

Esti pe o panta abrupta, eu te sfatuiesc sa iti opresti caderea si sa urci inapoi treptele ascultarii de Biserica si ierarhii ei!
Altfel vei ajunge sa crezi ca ratiunea ta e infailibila.

Last edited by Dalian; 18.09.2014 at 12:57:07.
Reply With Quote