View Single Post
  #27  
Vechi 18.09.2014, 13:11:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Nu cred ca ti-a zis tie arhiereul sa te impartasesti cu musulmanii sau cu ereticii catolici.

Problema e ca mireni neaveniti stiu ei mai bine decat episcopii daca e bine sau rau sa fim in CMB. Ca atata ii duce mintea pe ei. Si cum fiecare dintre ei este un mic papa, decid fiecare cu ratiunea lui ca ce fac ierarhii e rau.

Nici mie nu-mi convine treaba asta ca CMB-ul, normal.
Dar de aici si pana la a judeca si a face petitii si gasti pe forumuri pentru a-i vorbi de rau si a-i "aduce la adevar pe ierarhi" e cale lunga, baiete. Cale care duce la razvratire de biserica si la iad.


Parca aud o predica sectara: "daca asculti de arhierei inseamna ca esti o oaie fara minte! Daca vrei sa fii duhovnicesc calauzeste-te dupa capul tau ca de aia ti-a dat Domnul ratiune."

Esti pe o panta abrupta, eu te sfatuiesc sa iti opresti caderea si sa urci inapoi treptele ascultarii de Biserica si ierarhii ei!
Altfel vei ajunge sa crezi ca ratiunea ta e infailibila.
O iei pe aratura baiete. Eu nu am incercat sa-i aduc pe ierarhi la adevar si nu sunt tipul razvratit, baiete.

Nu prea identifici corect problema si le incurci si amesteci argumente cand vorbesti din toate partile sa dea bine la socoteala.


Problema este de greseli facute de ierarhi in pofida invataturii Bisericii si cum te raportezi la ele. Greseli evidente si mari. Pe care si un copil le zice ca sunt greseli. Cu astea ce faci ?


Bagi capul ca strutul in nisip baiete ? Si zici ca nu s-a intamplat si nu ai vazut si Biserica e necinstita si tu faci ascultare ? OK, e o varianta.

Baiete, nu e chiar asa.

M-ai transformat intr-un radicalizat ceea ce nu sunt; din nou, iti confectionezi plasmuiri si le transformi in argumente foarte favorabile tie.


Sunt mai multe pareri ale multor duhovnici destul de mari ca ce se lucreaza in CMB nu prea are treaba cu crestinismul corect, iar pozitia Ortodoxie nu este reprezentata corect in CMB.
Iar un alt lucru sunt abaterile de la Ortodoxie pe care DA, ierarhii le fac, din marea iubire pentru CMB.

Acum raspunde si tu baiete, te duci sa te rogi cu catolicii si sectarii daca iti zice episcopul pe temeiul ascultarii ?

Si sa stii ca DA, o sa vina momentul sa-ti ceara episcopul sa te impartasesti cu ereticii. Si sa te vad atunci la ascultare ce faci.


Nu imi mai pune codite pe care nu le am pentru ca nu ma cunosti. Nu promovez neascultarea ci in cazul asta promovez constientizarea unor abateri de la invatatura Bisericii, abateri pe care nu le putem baga sub pres pe motiv ca: harul lucreaza, sunt oameni, stiu ei mai bine, stie Dumnezeu. Da, Dumnezeu stie, dar si noi stim, si noi suntem aici sa lucram.

Din pozitia mea de "oaie fara minte" nu prea am ce sa fac. Dar trebuie sa inteleg ca e o greseala mare, iar daca trebuie sa ma pozitionez fata de lucrul asta, trebuie sa ma pozitionez ca fata de o greseala si nu sa o bag sub pres.

Greselile de credinta sunt o cu totul alta categorie de greseli, nu sunt pacate personale la care "Dumnezeu stie".

Dupa cum zici si tu, aroganta si nestiinta pierd pe multi. Dar si ascultarea gresita.

Last edited by gpalama; 18.09.2014 at 13:17:53.
Reply With Quote