Subiect: Vise urate....
View Single Post
  #21  
Vechi 16.10.2014, 15:44:57
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Te sfatuiesc sa faci sfestanie in casa si sa nu traiesti in pacat, ai spus ca ai prieten si sa incerci sa-ti faci rugaciunile de seara inainte de culcare, aprinde candela, tamaiaza, daca vrei poti sa stropesti cu agheazma.

Domnul sa-ti ajute.

Bucurii!!!!
Este foarte bine ca ati descoperit cauza viselor urate: pacatul. Sigur, ne erau de ajutor si alte informatii legate de visele doamnei Cristina.

Doamna Cristina, aveti mai multe vise frumoase sau mai multe vise urate? Intensitatea viselor urate o depaseste pe cea a viselor frumoase? Dumnezeu va rasplateste virtuozitatea si smerenia prin visele frumoase. Propun sa va concentrati mai mult asupra acestora.
Nu cunoastem daca platiti pentru pacatele dumneavoastra sau pacate stramosesti. Buncii strabunicilor dumneavoastra au fost oameni onesti?

Imaginati-va cum viseaza ateii sau musulmanii (care fac pacatul suprem - il resping pe adevaratul Dumnezeu), daca crestinii ortodocsi viseaza urat! Mi-a spus mie un vecin ca are un var de gradul 2, ateu, care se zvarcoleste toata noaptea in pat.
Oricum, cred ca Dumnezeu nu ii pedepseste pe toti pacatosii prin vise urate pentru ca am auzit ca sunt pacatosi care viseaza preponderent frumos. Pe acestia Dumnezeu ii pedepeste altfel, chiar daca nu stim cum si cand. ...Dar in cazul dumneavoastra nu exista dubii, ca in cazurile expuse de mine adineaori.

Nu este suficient ca am descoperit cauza viselor urate. Stim si cum se trateaza aceasta boala, survenita prin pacat. Rugaciuni, candela aprinsa seara, inainte de culcare, tamaie si agheazma. Daca pacatul nu va apartine rugati-va pentru sufletul pacatosului (ruda) de pe urma caruia suferiti. Daca pacatul va apartine nu sunt suficiente rugaciunile, ci evitarea caderii in pacat pe viitor. Evitati sa mai pacatuiti. Poate fi si un pacat/o serie de pacate subtil(e) care sa abata o asemenea napasta pe capul dumneavoastra (visele urate). Ex: scobitul in nas in public sau doar ca v-ati gandit la un moment dat sa va scobiti in nas in public (nu recomand nici in intimitate sa faceti acest lucru). ...Poate fi orice. Nu stim cat de tare l-a maniat pe Dumnezeu gestul nostru incat sa necesite o pedeapsa atat de aspra. Cine suntem noi sa-l judecam pe Dumnezeu?! Important este sa descoperim de ce ne-a pedepsit, ca sa nu mai repatam pacatul.

Va sfatuiesc sa fiti foarte atenta si in aplicarea credintei pentru ca este posibil ca sa Il maniati pe Dumnezeu daca nu faceti aceste lucruri corespunzator, iar visele urate sa se inmulteasca si sa creasca in intensitate. Nu faceti rugaciunilie in graba, faceti corect semnul crucii, fara sa ezitati (nu foarte larga, apasat/hotarat cu degetele). Nu aprindeti candela ziua sau inainte de culcare (nu e pacat dar nu are efect). Tamaia si agheazma sa fie de calitate, direct de la Parinte, nu luate de la cine-stie-ce necredinciosi, de la tarabe, cum am mai vazut ca fac altii.

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O alta cauza poate fi si magia neagra,facuta de cineva care"are treaba" cu familia dvs(rude invidioase,cunostiinte nu tocmai ortodoxe).
Da, este o varianta de luat in considerare. Eu sunt atacat de mult timp cu magie gri (nici de bine, nici de rau; undeva "intre"). Am fost lovit de o indiferenta totala. Este foarte important sa stim daca aveti rude nu tocmai ortodoxe, cum banuieste doamana Yasmina. ...Poate o ruda indepartata catolica/musulmana/budhista/satanista sau, mai rau, atee.
Chiar daca gasiti sursa acestor nenorociri sfatul meu este sa nu le purtati pica ci sa va rugati pentru sufletul lor pacatos. Fiti buna si veti primi numai bine. Este mai bine cu frumos si este mau rau cu urat.

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Atacul acestor prezente oculte se manifesta intotdeauna sub forma de spaima si stari fizice/psihice proaste.
Da! In sfarsit, cineva care stie cu ce se manaca magia neagra! Am tot intalnit oameni care spuneau ca magia neagra iti leaga cununiile, omoara membrii familie si alte asemenea bazaconii. Magia neagra nu poate decat sa se manifeste intotdeauna sub forma de spaima/frica/teama/neliniste/tulburare si chiar si stari psihice/fizice negative/proaste.

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu va lasati pe tanjeala,mergeti si discutati problema la mai multi preoti,pana gasiti cauza(sugestia pe care am dat-o cu magia neagra s-ar putea sa fie gresita totusi...).
Sunt oameni specializati pe astfel de cazuri care nu au cum sa dea gres. Cautati sa va duceti la mai multi preoti si sa cumulati raspunsurile primite de la acestia. Daca raspunsurile sunt diferite nu inseamna ca se exclud, ci ca se completeaza. Daca un preot va da 50 de matanii si altul 30, dumneavoastra faceti 80 (nu media de 40).

Citat:
Īn prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu ratati posturile,SF.Maslu si daca aveti posibilitatea sa va impartasiti regulat,atunci faceti-o!
As completa cu cateva sugestii:
- evitati sa va uitati la videoclipuri muzicale deocheate (inchideti televizorul sau lasati doar pe Trinitas)
- nu va cumparati haine scumpe
- fiti buna cu cei din jur
- iubiti-va aproapele
- nu faceti chip cioplit
- nu ucideti
- nu ravniti la bunul altuia

Si cu astea sper ca le-am inclus pe toate, sau macar pe cele mai importante.

Citat:
Īn prealabil postat de anita Vezi mesajul
Chiar si magia neagra sau farmecele nu au putere daca acea persoana e spovedita si nu traieste in pacat
Dar ea sa fie fara pacat ,printre altele sa nu traiasca necununata ,sa nu aiba vicii ,etc
De impartasit ,la fel ,nu se poate impartasi oricum .
Si cum toti, in afara de Dumnezeu, traim in pacat sau il mostenim, magia neagra si farmecele au putere in cazul tuturor oamenilor. E suficient sa te gandesti la un pacat si pacatuiesti. Degeaba te ascunzi pentru ca Dumnezeu iti citeste gandurile.
Daca te-ai cununat dar, in sinea ta, ai ezitari pentru ca ai facut asta, ai pacatuit. Nu face lucrurile de ochii lumii pt. ca Dumnezeu te citeste ca pe o carte deschisa. Ca sa nu te mai gandesti la vicii nu e suficient sa te concentrezi ca sa nu te mai gandesti la vicii.


Intr-o nota mai serioasa, salut comentariile de la sfarsitul acestui topic.
Nu inteleg totusi de ce sunt atat de putin comentarii care sa ridiculizeze ideile exprimate la inceputul acestui topic. Banuiesc ca ezitarile vin din teama de a nu jigni.

Prima problema este ca aceasta teama nu este una universala, ci are loc doar in sanul familiei, ca sa zic asa.
Pe mine nu ma uneste nimic fata de alti atei. Nu impartasim decat o singura idee, care nu necesita crearea unui front comun. Nici eu si nici colegii mei nu suntem imuni in a exprima ineptii ce trebuie taxate.

A doua problema este ca nu consider imorala atacarea ideilor, oricare ar fi acestea. Ironia mea s-a indreptat asupra idelor, nu asupra oamenilor care le-au exprimat. ...Poate sub unul dintre pseudonimele citate se ascunde un membru al familei mele sau vreo cunostinta cu care ma inteleg de minune; dar acesta constituie doar un exemplu, nu justificarea in sine.

Ca sa raspund problemei deschise, indiferent cat de ridicola pare aceasta:
- nu este nimic anormal in a visa urat; majoritatea covarsitoare a oamenilor viseaza urat in mod repetat in decursul vietii;
- daca totusi, visele urate va pun in pericol santatea, prin privarea de odihna sau atacuri de panica, adresati-va medicului de familie; acesta, la randul lui, va da bilet de trimitere catre un doctor/cabinet specializat pe astfel de probleme;
- insomnia este cu adevarat o problema; din cate stiu (nu sunt expert), pe termen lung poate conduce si la depresie;
- daca rugaciunile/postul si orice alte tratamente (care nu incalca drepturile si libertatile altor persoane) va ajuta pe dumneavostra in tratarea insomniei va recomand sa va tineti de acestea.

Santate!

Last edited by Inorogul; 16.10.2014 at 15:51:18.
Reply With Quote