Citat:
În prealabil postat de iuliu46
In evanghelia lui Iuda nu scrie nimic ? :)
|
Iti arde de glume ... ia sa te vad daca-ti mai arde acum ?
Extras din -
http://sfioaniacobhozevitul.files.wo...a_domnului.pdf
Fratii mei, sunt lucruri cam grele pentru dumneavoastră, cei de la tară. Călugării le înteleg mai bine. Dar ne întoarcem la o povestire usoară, ca să vă folosim pe toti. Oare dacă Mântuitorul S-a înăltat la cer, au fost si sfinti care s-au înăltat? Da. Dumnezeiasca Scriptură ne spune de Enoh, că s-a răpit si nu s-a mai aflat, dar nu se stie dacă chiar în cer. Ilie nu s-a înăltat nici el chiar la cer. Dar unde? S-a înăltat "ca la cer", deci cam spre cer.
În hronografe si alte cărti se păstrează o istorie despre unul din sfintii care s-au înăltat la cer. Stiti cine? A fost fiul lui Adam, Set. Istoria sfântă spune că Set a fost foarte iubit de Dumnezeu. Pe acest fiu i l-a dat Dumnezeu lui Adam în locul lui Abel care a fost ucis de fratele său, Cain. Si acest fiu a fost blagoslovit cu mari daruri de la Dumnezeu, că a fost plăcut lui Dumnezeu.
Si spune o istorie sfântă că acest Set s-a răpit la cer. Dar pentru ce? Ca să învete astronomia de la îngeri. De aceea, bine a zis Marele Vasile că: âmult vestita astronomie, pentru cel credincios, e o a doua teologieâ.
Pentru că precum auzim, astronomia îsi are originea de la Dumnezeu; căci chiar îngerii au învătat pe om astronomia.
Se zice că Set a stat la cer 40 de zile si 40 de nopti si a învătat astronomia în cer, miscarea astrelor ceresti, întunecarea soarelui, a lunii si celelalte semne care se arată pe cer ca să le cunoască oamenii, când Dumnezeu e supărat, când vrea să schimbe vremea si celelalte.
iuliu46, sper ca acum ai sa termini cu ironiile ... si ai sa-ti ceri scuzele de rigoare. Nu ai facut pana acum decat sa demonstrezi cat esti de ignorant si cat de superficial tratezi credinta ortodoxa ... din pacate nu esti singurul.