View Single Post
  #29  
Vechi 05.11.2014, 06:55:29
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de negruta Vezi mesajul
Intamplarea amintita de tine intareste din plin cuvintele duhovnicului meu - ca se fura din biserici nu de nevoie ci din cauza patimilor. Vedeti pana unde merge diavolul? Il impinge pe om la cele mai extreme gesturi, sa fure din biserici chiar Sfinte Moaste. Iar noi ce ar fi trebuit sa facem, crestineste vorbind, in cazul de fata?! Hai sa permitem hotilor sa le ia, ca nu stim noi ce nevoi sau ce patimi ii apasa de recurg la astfel de fapte iar Sf. Nectarie sa se ingrijeasca singur de Sfintele lui Moaste. Dar daca si patrula de politie ar fi gandit si actionat in acelasi stil crestinesc care ne anima pe noi?!

Ma repet, sa nu ne facem iluzii ca avem scuze tolerand asftel de fapte!
Scuzati-ma,dar ati deschis acest thread cu subiectul concis al furtului de la cutia milei(care in treacat fie spus,am auzit ca nu reprezinta o valoare).

Parca vorbeam despre furatul unui maruntis din cutia milei iar Nu despre furtul de moaste! Povestea cu moastele a fost amintita asa pt a scoate in evidenta alte lucruri mai subtile.
Pana la urma o sa se compare viata unui om cu nsite bancnote din cutia milei sau cine stie ce alta traznaie,ca asta cu toleranta la furtul moastelor!

Daca doriti sa aflati parerea noastra vizavis de furtul celor sfinte eu propun sa deschidem alt topic deoarece nu cred ca nimeni de aici a afirmat ca toleranta crestineasca se aplica fara discernamant .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote