Subiect: Pacate televizor
View Single Post
  #7  
Vechi 10.11.2014, 14:18:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Preotul meu ar spune ca este pacat sa te uiti la televizor sau in alte parti dupa femei (sau femeile dupa barbati). El ne spune (de altfel am auzit si in anumite rugaciuni) despre pacatul cu gandul. Da, se pare ca exista si asa ceva (cu gandul, cu ochii etc.).
Cine le masoara si cum, n-am inteles.
Doar ca se poate de la gand sau vaz, sa treci si la fapta. Este posibil.

Bine nu este sa te uiti dupa altii prin media, sau prin reviste. Lumea este plina ce-i drept si te atrage in diverse capcane. Deja este mult prea mult la ce s-a ajuns.
Bine nu este nici pentru partenera/partenerul aceluia/aceleia care face asa ceva. Se simte lezat, neglijat, isi face ganduri, devine nesigur, gelos etc.

Este pacat sa traiesti mai multa vreme inainte de casatorie cu cineva.

Trebuie sa spun ca si eu am auzit de la generatiile dinaintea mea (eu care deja am si eu o varsta) despre aspectul cu baietii si fetele inainte de casatorie.
Bunicii si alte generatii dinaintea lor au gandit, desi, culmea foarte credinciosi, ca un baiat/barbat trebuie sa aibe o anumita experienta sexuala cand se casatoreste.
Fata in schimb trebuie sa fie fila nescrisa.
Deci aceeasi oameni care se duceau la biserica si respectau totul, gandeau si in felul asta; fata cuminte, baiatul cu experienta.
Experienta asta intra in barbatie, la fel cum castitatea intra in feminitate.
Si in ziua de azi se stie ca exista la multe popoare traditia cu cearceaful patat dupa noaptea nuntii, ca dovada a cuminteniei fetei.

Nu stiu de unde provine aceasta traditie si de unde provine cea cu experienta la barbati.
Dar se pare ca si in scrierile religioase, asa cum spune si Mihnea exista aceasta diferenta. La barbati nu se mentiona castitatea.
Dar la femei apare tot timpul termenul fecioara. Se spune ca toate sfintele au fost fecioare si sunt numite "Sfanta Fecioara X".
Scrie la vreun sfant vreun adaus echivalent?

Da, pe vremuri preotii nu erau casatoriti. De monahi nu mai vorbim. Se presupune ca traiau in curatenie, cel putin fata de sexul opus. Candva s-a luat o decizie ca preotii sa fie obligatoriu casatoriti. Cred ca a avut rostul ei.
La catolici este invers. Ei au alte explicatii.
Cum e mai bine?

In fine exista oameni, de ambele sexe care nu au probleme si ispite si pot trai in curatenie si in lume si altii, care dimpotriva. Se pare ca primii sunt considerati cam anormali totusi.

Este aici o discutie foarte delicata.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote