View Single Post
  #8  
Vechi 13.11.2014, 16:55:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Este adevărat ce scrii, știu și văd foarte bine că e așa.
Dar mai știu că Dumnezeu stă la ușa inimii fiecăruia dintre noi și bate.
Poate nu avem timpul, sau educația, de a merge la biserică. Poate că suntem cuprinși de vârtejul muncii, carierei, vânării succesului sau mai știu eu ce (filme, shopping, mall, țări străine, alcool, țigări, cluburi...?). Sau vrem numai doi copii, sau numai unul...
Dar eu cred că Dumnezeu îi vorbește fiecăruia dintre noi, există un timp, o clipă, când conștiința adormită este trezită de un gând, un cuvânt al unui apropiat sau al unui necunoscut... Poate o carte, sau un film, sau un cântec ne pune pe gânduri... că viața e mai mult decât ceea ce enumeram mai sus.
Sau pur și simplu ne plictism de toate cele de mai sus, și căutăm un sens. Atunci Domnul ne întâmpină în căutările noastre. Ne trebuie puțină sinceritate și memorie. Memorie a ajutorului primit și a promisiunilor făcute.
Ai dreptate, nu e de mirare că - în contextul descris - inima noastră nu vede un suflet în pruncul avortat, ci doar o soluție pentru vreo încurcătură oarecare. Dar până când?
Domnul bate, bate, iar noi parcă nu suntem acasă... Urechi de auzit parcă nu mai avem, ochi de văzut iarăși nu avem. Mereu ne reține ceva, mereu un lucru atrăgător și promițător pare mai urgent, pare prioritatea absolută. Ce ușor ne e furată atenția, mai întâi!
Iar atenția, odată abătută, face ca tot mersul minții și al inimii să o ia razna, căpătînd, în cheie străină, vuietul mai dulceag sau mai amărui al unei simfonii mereu urlate și grăbite, mereu contrafăcute - simfonia fărădelegii și a morții.
Și de ce o ia razna atenția omului? Sau de ce atenția unora e ușor de deplasat și condus iar a altora nu poate fi momită și manevrată?

Cum de unele mame nu sunt atente la minunea reînfiripării vieții în corpul lor, la tonul unei noi revărsări a iubirii în viața noastră omenească, la șansa întregirii familiei cu încă un suflet, la prilejul de a ne îndrepta, poate, unele din greșelile pe care le-am făcut în creșterea celorlalți prunci sau față de soț

în schimb devin foarte atente la lucruri precum: ce-o să zică alea când oi fi iar borțoasă? cum îl mai țin pe "al meu" dacă iar sunt gravidă, apoi lăuză etc.? ce mă fac dacă îmi cade părul de la sarcină? dar dacă mi se strică tenul (apar pete), picioarele, fundu, dantura? dar cu banii ce vom face? - cum ne mai ajungem, cum o mai ducem binișor și frumușel? dar dacă copilul va fi bolnav și vom avea cheltuieli? dar dacă îmi pierd serviciul, că așteaptă atâtea să-mi ia locul?

Hrănind cu atenția (combustibilul cel mai nobil din magazia Creației) astfel de gânduri, mișcînd astfel coloane surde și gigantice de forțe care vin din imperiul morții, femeia și uneori bărbatul iau hotărârea cumplită că, lasă, poate data viitoare, acuma nu-i momentu. Și pleosc. Simplu. Lepezi copilașul, ca pe un rest oarecare al vreunui lucru ordinar pe care îl azvârli la coș, să nu rămâie mizerie...

Până când?
Domnul e îndelung răbdător. Uluitoare îmi pare răbdarea Lui când văd câte ticăloșii îngăduie să se petreacă, în fiecare clipă, în lumea noastră, în noi înșine.

Până când? Pentru unii așa va fi mereu, zeci de ani în șir, adunînd munți de ticăloșie fără frică de semeni și de Dumnezeu. Fără pic de compasiune înțelegătoare, fără pic de mișcare frumoasă a inimii, fără pic de Cer.