Subiect: Vise urate....
View Single Post
  #114  
Vechi 19.12.2014, 16:56:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodore_of_Mopsuestia Vezi mesajul
gpalama, nici măcar atîta nu știi: că Galilei NU a fost ars pe rug!
Dar în schimb "știi” că Papa și Cameron și ăilalți spălăciți sodomizează copii răpiți. Bleah. Nici eu nu îl înghit pe Bergoglio, îl consider un antipapă și un infiltrat, dar nici nu aș visa să cred și postez tîmpenii ca și cele scrise de tine. Da, cerva asdevăr e, dar ia treci tu proba onestității: ierarhii beore sunt infiltrați? (Nu că aș crede asta 100%). Însă dacă tu o crezi, și sunt infiltrați, sereiști, etc., atunci ar trebui să ai onoarea să îți urmezi convingerrile pînă la ultima consecință: rupi comuniunea cu ei, și, în privința autoriăților laice, fii consecvent, și fugi în munți cu familia. A, e greu? Corect, e ușor să răspîndești aberații. Mult mai ușor.
Aglutinarea sub steag...mama ei de apucătură străveche a adamiților...
Am gresit, nu a fost ars pe rug, a fost acuzat pentru o realitate pe care ceilalti nu o intelegeau. Au fost altii arsi pe rug. Greselea mea nu tine de argumentatie pentru logica ta. Nu iti scuza lipsa de argumentatie prin greselile mele.

Ai ceva de spus, comenteaza la linie si cuvant si logica.

Si din nou, tot nu ai nimic de spus.
Argumentatia voastra este: nu se poate, nu are cum, sursele nu sunt credibile. Nici pro, nici contra.

Iar pentru afirmatiile mele, am cautat cate surse am putut, nu pentru a "dovedi" ceva ci pentru a vedea daca este a adevarat.


O iei razna cu logica ta: daca unii ierarhi sunt eretici parasesti biserica. Este o logica incorecta, nepromovata de sfintii Bisericii, care spun clar ce trebuie sa faci daca ai un episcop eretic. Daca gandesti asa, habar nu ai de logica bisericii.

Dar din nou, schimbi subiectele prea usor, cu siguranta din lipsa unei argumentatii coerente. Pe subiectul Bergoglio sunt afirmatii multe, sa vedem ce iese din asta.
Si raportat la ultimele afirmatii ale papei... legat de homosexuali cu siguranta ca are o agenda facuta din afara acest nou papa. Si nu e departe de acuzatiile care i se aduc. Si in acelasi timp, dupa cum afirmi, nici tu nu ai probe sa demonstrezi ca "nu" este asa.

Si ce treaba are mizeria unui papa cu adevarul si harul care il au atatia preoti din Biserica. De ce sa parasesc "Biserica", pentru un om care a parasit-o si desi pare a fi in biserica, nu mai este in ea ? De ce sa fac eu gestul asta ?

Citat:
Aglutinarea sub steag...mama ei de apucătură străveche a adamiților...
Baremi injura pe fata, nu printre dinti.
Reply With Quote