View Single Post
  #673  
Vechi 24.01.2015, 17:02:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crinrin Vezi mesajul
Din cate observ, mergem cu valul si, pe masura ce lucrurile avanseaza, ne va fi din ce in ce mai greu sa ne rupem de sistem. Un sistem care constrange, monitorizeaza si strange informatii pentru ca in final sa se ajunga la indosarierea tuturor persoanelor. In acest sens, se actioneaza progresiv, parcurgandu-se distante mari cu pasi mici si repezi.

Concomitent, se doreste sa se ajunga la utilizarea unui singur card, prin cumularea permisului, a cardului de sanatate, a cartii de identitate, a cardurilor bancare etc.

Ecumenismul, de asemenea, lucreaza ca toate religiile sa devina una singura si la instalarea antihristului......
Ceea ce tu spui nu ne prezintă nimic nou, discuțiile pe această temă se poartă de câțiva ani. În afară de acele două versete de la cap. 13 din Apocalipsă interpretate în fel și chip nu prea am primit argumente teologice solide pentru a mă împotrivi actelor cu cip.
Evident că se urmărește globalizarea economiei mondiale care are implicații și în plan religios. Toată mascarada de la Paris nu e altceva decât un motiv în plus pentru a înăspri măsurile de securitate.

Ori vrem, ori nu vrem, ori că ne împotrivim, ori că nu ne împotrivim, tăvălugul vine. Dar a te împotrivi unui sistem care în acest moment nu implică lepădarea de credință, pare a fi lipsă de discernământ. Eu cred că introducerea actelor cu cip în mare parte și-a atins scopul: a dus dezbinare. Oamenii care nu au acte cu cip îi percep pe cei care au acte cu cip ca fiind "ancorați puternic în lumesc", cei care au îi perecep care le refuză ca fiind "fanatici, inculți, inadaptați", omenii care nu au acte ocolesc preoții care au acte, preoții care nu au acte refuză să dea dezelgare la împărtășit mirelor care au acte. Eu cred că noi facem o mare greșeală raportându-ne la un om, fie preot sau mirean, în funcție de actele cu cip.

Pr. Rafail Noica - cardul biometric de sănătate: https://www.youtube.com/watch?v=FS-_3JcP84Y
Reply With Quote