View Single Post
  #679  
Vechi 25.01.2015, 23:25:43
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Preot clujean despre cardul de sănătate: „Apocalipsa nu vine cu un simplu card. Opusul credinței este teama, nu necredința“


http://adevarul.ro/locale/cluj-napoca/ce-zic-preotii-despre-cardul-sanatate-apocalipsa-nu-vine-unsimplu-card-opusul-credintei-teama-nu-necredinta-1_54c4dfa2448e03c0fdf122ba/index.html


"Păcatul este cu totul altceva decât un obiect exterior, care poate conține un cip de stocare a datelor personalelor sau a propriului dosar medical.

Păcatul reprezintă adevărata lepădare a omului de Dumnezeu, trădarea așteptărilor pe care Dumnezeu le are față de noi și ruperea omului de comuniunea de iubire cu El, care înseamnă viață. Dacă simt că acest obiect, cardul, îmi poate afecta sănătatea sau libertatea sufletească pot să renunț la el, fără a avea niciun fel de problemă. Faptul de a avea un card de sănătate nu poate fi judecat în termenii păcatului, având în vedere că e un simplu obiect, care cel mult poate restrânge libertatea omului. Dacă mă incomodează din punct de vedere al convingerilor sau al libertății mele interioare, îl pot arunca."
Reply With Quote