View Single Post
  #36  
Vechi 27.01.2015, 00:53:17
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Multumesc tuturor pentru gandurile bune.
Cezar ai dreptate. Am invatat rabdarea si totusi uneori o mai pierd. Asa ca... rabdare... rabdare... rabdare cum spunea Par. Cleopa. Mult m-au ajutat cuvintele Sf. Siluan Athonitul: tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Ovidiu si tu ai dreptate. Da, am fost in perioada de inceput si gandul la aceea perioada a fost pentru mine sprijinul meu acum , aici la Londra. Aici au venit ganduri de indoiala, insa constiinta imi spunea: ai si uitat? si eu atunci ma indreptam si spuneam: nu Doamne nu am uitat si mai tare ma ancoram in credinta si mai tare simteam ca iubesc pe Dumnezeu.

Crinrin te gandesti poate ca traiesc o stare de tristete si descurajare. Nu sunt trista sau descurajata ci doar ca uneori am senzatia ca bat pasul pe loc si asta ma intristeaza.
Vedeti voi, in lume, noi mirenii casatoriti, inaintam mai greu pe calea asta spre Dumnezeu. Uneori astepti doi sa trei ani, ca sa faci un pas inainte impreuna cu jumatatea ta. Caci , degeaba esti pregatit tu sa pasesti daca celalalt inca nu e pregatit.
Asa este, pierdem repede ce am primit si adevarat ca ramane ceva ce ne atrage ca un magnet: amintirea Harului si dulceata rugaciunii.

Domnul sa va mangaie si Maicuta Domnului sa va ocroteasca!

2. Mare bucurie să socotiți, frații mei, când cădeți în felurite ispite,
3. Știind că încercarea credinței voastre lucrează răbdarea;
4. Iar răbdarea să-și aibă lucrul ei desăvârșit, ca să fiți desăvârșiți și întregi, nelipsiți fiind de nimic. (Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov, 1)


1. Ridicat-am ochii mei la munți, de unde va veni ajutorul meu.
2. Ajutorul meu de la Domnul, Cel ce a făcut cerul și pământul.
3. Nu va lăsa să se clatine piciorul tău, nici nu va dormita Cel ce păzește.
4. Iată, nu va dormita, nici nu va adormi Cel ce păzește pe Israel.
5. Domnul te va păzi pe tine, Domnul este acoperământul tău, de-a dreapta ta.
6. Ziua soarele nu te va arde, nici luna noaptea.
7. Domnul te va păzi pe tine de tot răul; păzi-va sufletul tău.
8. Domnul va păzi intrarea ta ieșirea ta de acum și până în veac. (Psalmul 120)


1. În ce chip dorește cerbul izvoarele apelor, așa Te dorește sufletul meu pe Tine, Dumnezeule.
2. Însetat-a sufletul meu de Dumnezeul cel viu; când voi veni și mă voi arăta feței lui Dumnezeu?
3. Făcutu-mi-s-au lacrimile mele pâine ziua și noaptea, când mi se zicea mie în toate zilele: "Unde este Dumnezeul tău?"
4. De acestea mi-am adus aminte cu revărsare de inimă, când treceam cu mulțime mare spre casa lui Dumnezeu,
5. În glas de bucurie și de laudă și în sunet de sărbătoare.
6. Pentru ce ești mâhnit, suflete al meu, și pentru ce mă tulburi?
7. Nădăjduiește în Dumnezeu, că-L voi lăuda pe El; mântuirea feței mele este Dumnezeul meu.
8. În mine sufletul meu s-a tulburat; pentru aceasta îmi voi aduce aminte de Tine, din pământul Iordanului și al Ermonului, din muntele cel mic.
9. Adânc pe adânc cheamă în glasul căderilor apelor Tale.
10. Toate talazurile și valurile Tale peste mine au trecut.
11. Ziua va porunci Domnul milei Sale, iar noaptea cântare Lui de la mine.
12. Rugăciunea Dumnezeului vieții mele, spune-voi lui Dumnezeu: "Sprijinitorul meu ești Tu, pentru ce m-ai uitat?"
13. Pentru ce umblu mâhnit când mă necăjește vrăjmașul meu?
14. Când se sfărâmau oasele mele mă ocărau asupritorii mei.
15. Când îmi ziceau mie în toate zilele: "Unde este Dumnezeul tău?"
16. Pentru ce ești mâhnit, suflete al meu, și pentru ce mă tulburi?
17. Nădăjduiește în Dumnezeu, că-L voi lăuda pe El; mântuirea feței mele este Dumnezeul meu. (Psalmul 41)

Reply With Quote