View Single Post
  #14  
Vechi 04.02.2015, 00:49:06
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Bunica mea este botezata calvinista, iar cealalta bunica este botezata greco-catolica, desi de ani buni amandoua frecventeaza Biserica Ortodoxa. Botezul lor este valid? Ele se pot mantui?
Scuzati-ma ca pun atatea intrebari, dar trebuie neaparat sa gasesc un raspuns.
-botezul lor nu e valid,pt ca nu sunt valide tainele in "bisericile" eretice

RÂNDUIALA RUGĂCIUNII cum se cuvine a primi pe ereticii romano-catolici sau greco-catolici care vin la credința ortodoxă: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...vine_3105.html

Întrebare: Te lepezi de toată rătăcirea și eresul adunării catolice, în care ai fost până acum?
Răspuns: Mă lepăd de toată rătăcirea și eresul adunării
catolice, în care am fost până acum.
Întrebare: Afurisești toate eresurile și dezbinarea lor, precum: filioque, infailibilitatea, primatul papei și toate celelalte, ca ale unor potrivnici ai adevăratului Dumnezeu și ai Sfintei Lui Biserici?
Răspuns: Afurisesc toate eresurile și dezbinarea lor, precum:
filioque, infailibilitatea, primatul papei și toate celelalte, ca ale unor potrivnici ai adevăratului Dumnezeu și ai Sfintei Lui Biserici."

RÂNDUIALA RUGĂCIUNII cum se cuvine a primi la credința ortodoxă pe ereticii luterani, calvini, baptiști, ori alții: http://cartearomaneasca.blogspot.ro/...vine_1038.html

"Întrebare: Fiule, te lepezi de satana și de toate lucrurile lui și
de toți îngerii lui și de toată slujirea lui și de toată trufia lui?
Răspuns: Mă lepăd de satana și de toate lucrurile lui și de toți îngerii lui și de toată slujirea lui și de toată îngâmfarea lui.
Întrebare: Te lepezi de toate eresurile luteranilor (sau ale
calvinilor, baptiștilor, ori alții), ca de ale unor potrivnici ai lui Dumnezeu și ai adevărului, și ca pe unele ce sânt pierzătoare de suflet, le defaimi și le afurisești pe ele?
Răspuns: Mă lepăd de toate eresurile luteranilor (sau ale
calvinilor, baptiștilor, ori alții), de ale unor potrivnici ai lui Dumnezeu și ai adevărului, și ca pe unele ce sânt pierzătoare de suflet, le defaim și le afurisesc pe ele.
Întrebare: Te lepezi de toate căpeteniile eresurilor și cei împreună cu aceia și de adunarea, de obiceiurile și de toți învățătorii lor și ca de niște potrivnici ai Sfintei Biserici Ortodoxe, îi afurisești pe ei?
Răspuns: Mă lepăd, și îi afurisesc pe ei.

Intră în Biserica lui Dumnezeu, că te-ai depărtat de la înșelăciunea eresului luteran (sau calvin, baptist, ori altele) și să știi că te-ai izbăvit din lanțurile morții și din pieirea cea veșnică;
și acum leapădă toată nedreapta rătăcire a ereticilor și cinstește pe Domnul Dumnezeu Tatăl atotțiitorul, și pe Iisus Hristos, Fiul Lui, și pe Sfântul Duh, unul Dumnezeu viu și adevărat; pe Sfânta Treime cea de o ființă și nedespărțită.
"
Reply With Quote