View Single Post
  #16  
Vechi 12.02.2015, 12:57:38
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Bine, ca si noi, romanii mai ales, avem un stil de a manca si de a gati de te doare capul, ca nu ne ajung maxim 2-3:alimente intr-o zi sa mancam, sau ca sa preparam o mancare, ci cand mergem sa cumparam ingrediente pt o ciorba si un fel principal, ca sunt cate unele la care putem ajunge si la 15-20 ingrediente, plus ce ne mai trebuie prin casa, un desert, niste fructe, un " mizilic" pt de dimineata, nu scapam fara 70-80 lei...ca sa nu mai zic ca ne rupem si cocoasa cu sacosele, mai ales daca suntem pe jos...( ca daca ne duce, cu masina, e si mai rau, cheltuim chiar 2-3 sute de lei si cand ajungem acasa ne vede Dmnezeu cum ne opinti, cu ele sa le urcam sus...)...
Cred ca un om cumpatat artrebui sa-si cumpere intr-o zi maxim 3 alimente de baza , o paine, o carne sau alta proteina, vegetala sau animala, si o leguma, plus unul sau doua feluri de fructe...iar cand gatim poate ar trebui sa incercam tot asa maxim 3-4 ingrediente la o mancare sau supa....dar noi de ex la ciorba de perisoare, sa zic, ca asta am facut ultima data, cred ca am bagat fara numar: carne,'orez, cartofi, morcovi, telina, ceapa, bulion sau rosii, ardei, bors, ou, smantana, leustean. ( bashka paine si ardei iute :D)...peste 10...._dar astea sunt retetele, se pare, altfel nu iese buna si nu ne place...
Reply With Quote