View Single Post
  #23  
Vechi 19.02.2015, 12:17:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Alin crede ca baza noastra morala nu se modifica dupa imprejurari, asa, ca asa avem noi chef. Deh, daca dumnezeul nostru ne lasa sa facem ce vrem...

Problema e ca imprejurarile nu s-au schimbat prea mult, deci nici morala nu.
Dar vor veni si incercari, stai linistita.
Atunci sa vezi cum stai cu credinta si morala, daca ai vea si sinceritatea de a recunoaste..

Insa vad ca iti e mai usor sa schimbi reperele morale si sa contesti invatatura sanatoasa decat sa-ti schimbi ideile/purtarile.


Citat:
Nu, Alin, baza mea morala nu se schimba, oricat si in orice directie ar batea vanrul. Esudata in mine. Crede-ma ca nu as putea sa ucid pentru ca asa ma trezesc io intr-o zi, cu ideea asta. Desi probabil as fi in stare sa ucid pe cineva care atenteaza la viata copiilor mei, in legitima aparare. Da, asta as fi in stare sa o fac si o recunosc. Cred ca orice om intreg la cap si-ar apara copiii, no matter what.
Sigur, n-ai sa ucizi un om pentru ca ti-a luat locul in autobuz.
Dar din moment ce ai sarit cu argumentul la crima, inseamna ca ramane o plaja morala destul de mare sub ea care s-ar putea sa cunoasca variatii puternice.

Si sa stii ca porti merrge in Iad cu multe lucruri sub crima.

Citat:
Dar, cum ziceam, moralitatea nu se schimba dupa trend, dupa moda. Uite, de exemplu, eu nu sunt capabila sa urasc pe cineva, desi am si incercat de vreo 2-3 ori; in consecinta, nu dusmanesc pe nimeni. Pe cei care mi-au facut rau pur si simplu ii consider oameni pe care candva ii cunosteam mai bine, iar acum am cu ei o relatie in care daca ne vedem, ne salutat, schimbam 2-3 vorbe si mergem mai departe.
Asta tine si de firea omului.
Sunt oameni care nu sunt betivi sau fumatori de la natura ca sa zic asa, asta nu inseamna ca sunt virtuosi sau ca nu au alte slabiciuni care ii roade.

Dar nu toti au sinceritatea sa-si recunosca patimile.
Ba dimpotriva, atunci cand sunt pusi in fata lor, de obicei prefera sa-si schimbe credinta decat naravurile.


Atunci ataca autoritatea Bisericii si ii resping invatatura, recurg la un "Dumnezeu de paie" care si-l confectioneaza adhoc si le incuviinteaza greselile.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote