View Single Post
  #539  
Vechi 27.02.2015, 04:25:03
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Pelerin, am spus clar, Aman nu este personaj de fapte bune. Aman, l-a "iertat" pe Mardoheu o dată, apoi drept urmare, Mardoheu merge și face rugăciunea către Dumnezeu, de care eu m-am legat, pe bună dreptate. Apoi ce urmează să facă Aman, e altă poveste, e istorie. Nu mă iau de principiul istoric! Înțelegi? Știu că înțelegi, dar faci pe... pro-fesionistul, ca să-ți meargă bine.
Dar nu cu mine. Ți-am mai spus: deci nu vorbim istoric.
Și nu vorbesc despre toată cartea Esterei.
Și nu vorbesc despre ce era în mințile lor. Deci nu vorbim despre ce a fost înainte și după acea rugăciune. Înțelegi, frățior? Știu că înțelegi.
Ce-i atât de greu de înțeles? N-am ce să recunosc, n-am greșit cu nimic. Arată-mi tu greșeala, când îți spun clar: VORBIM STRICT DE RUGĂCIUNEA LUI MARDOHEU. NU de istorie. Nu înainte și nu după rugăciune. Când vorbim despre un verset, nu ne raportăm la toată cartea, e limpede ce vorbesc? E just și onest? E!

Psalmistul David, când i-a luat nevasta lui Urie, un an de zile a stat în întunericul minții, până a venit Natan la el, să-l mustre. Și David s-a căit de păcatul lui. Ar înseamna să-l facem pe David rău, cum ar însemna să-l facem pe Aman bun. Nu. Fiecare a avut rolul lui. NU VORBIM PER ANSAMBLUL CĂRȚII. Ci strict la rugăciune. Iar Pilonul I, rămâne neclintit.

Analiza pe text în Sola Scriptura, se face în câmpul semantic al cuvintelor, eventual al sensurilor. Niciodată al cărții, și niciodată analizat din exterior, pe ansamblu istoric, sociologic, cronologic, etc. Te informez că am studiat individual, în particular și "teologie" protestantă. Metode de comparație, metode prin excludere, etc. Toate trec prin semantică. Sunt autodidact și vă bat cu propriile voastre arme. Pentru că Ortodoxia, deci Biserica nu are arme de atac.

Iar Biserica, nici porțile iadului nu o vor birui pe ea, spune Biblia. Lupți împotriva lui Hristos? N-ai decât. Nu mie îmi vei da răspuns și socoteală, frățior. Ci lor: sfinților, care te vor judeca, conform Bibliei.

Deci, vino cu lucruri seriose. Că nu îți permit să-mi întorci înțelesul. Și nici n-ai cum. Asta fără să intru mai adânc, în prostioarele ce le-ai scris. Ca să nu dau apă la moară. Dacă vrei să ne referim strict la rugăciunea aceea ca și context general și focalizat particular strict pe sărutarea tălpilor picioarelor lui Aman, fără a ieși din contextul general expus. Precum am spus și mă repet.

Știi ce faci tu, pelerin?
Ești ca un copil mic, râzgâiat și alintat peste măsură (aici, de propria ta cunoaștere, unde alintat devine mândru), care bate cu joarda un ditamai pilonul expus și strigă: de ce ești de marmură?
Eu vreau să fi de lemn, să-ți dau foc și să arzi și să cazi.
Nu de marmură, că dacă îți dau foc, doar se acoperă marmura cu funingine, și apoi e ștearsă și nu rezolv nimic.
Oh, vai de tine, că pedeapsa ta, va fi mai mare. Că ai și primit mult, ai și știut mult, și nu ai făcut nimic să urmezi ce ți s-a dat.

Iar despre Origen, văd că nu ești cu nimic diferit față de el, sunteți frați de erezie. Erezie a predestinației, una din cele mai ușor de luminat și combătut erezii, pentru că-i una din cele mai absurde și tâmpe erezii ce-au existat vreodată... :) Nu degeaba s-a castrat Origen. De prea înțelept ce era. Da, despre Origen știu mai multe decât crezi. Predestinația a apărut prima dată în istorie la "fericitul" eretic Augustin. Iar Origen o adoptă de la Augustin, total nefondat. Nevorbitor de greacă, Augustin a inventat 8 mari erezii. dar vorbim despre asta, altă dată. A stat mai mult în hexapla vechiului Testament, decât în Lumina Noului Testament. Citatul ereticului Origen nu face cât două cepe degerate, în Pilonul I, care se referă la rugăciune și nimic altceva.

Țin de sola scriptura, ca să dau o șansă la cuvânt protestanților, altfel, scoși din "sola scriptura", Sfinți Părinți limpezesc imediat întreg protestantismul.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 27.02.2015 at 04:33:09.
Reply With Quote