Subiect: Vise urate....
View Single Post
  #117  
Vechi 06.03.2015, 09:12:42
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu-i prima oara , dar nu-i de mirare , tinand cont de preocuparile tale : "Tamaduitoarea Maria Ionescu" , thread deschis de un " ortodox " convins ca dumneata !
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=17483
E un comentariu total gresit; o defaimare gratuita.

Am deschis threadul cu tamaduitoarea cu un singur scop: sa inteleg despre ce e vorba.
Sub cuvantul "tamaduitoare" se pot ascunde:
- inselatorie - de obicei
- tamaduire cu leacuri babesti
- fitoterapie - terapie pe baza de plante, mai sistematizata
- vrajitorie alba - iti citeste acatistul si la mijlocul lui scuipa pe cruce
- vrajitorie neagra - sacrificii si invocare directa a demonilor
- alte tipuri de invocari ale demonilor, inselari

Biserica zice clar sa intelegi despre ce e vorba si sa nu condamni un om pana nu stii exact ce face. Ori "tamaduitoarea" respectiva facea ceva nou: reusea sa ridice oameni de pe masa, cu siguranta cu puterea demonilor, pocnituri si alte manifestari ciudate, care nu au treaba cu ortodoxia.

Iar eu am incercat sa caut si o marturie directa.

Daca nu te duce capul prea mult nu ma injura degeaba in mod gratuit, cand atitudinea mea a fost chiar absolut corecta: ce naiba se intampla acolo.


Dar evident, poti sa iei o furca si o funie si cand auzi cuvantul tamaduitoare sa faci ca pe vremea inchizitiei: Biserica zice sa omoram, omorati-l ca nu e nevoie de prea multa minte, nu e nevoie de cercetare, de investigare pentru ce se intampla.
A zis un prost tamaduitoare, direct la streang.

Cristi, banuiesc ca ai o rezerva de funii pentru tamaduitori si altii, iar daca auzi cuvantul asta sari imediat in ajutor, ca doar "Biserica zice".

Mai trebuie si minte cand citesti un post.

Last edited by gpalama; 06.03.2015 at 09:24:26.
Reply With Quote