View Single Post
  #104  
Vechi 06.03.2015, 12:24:46
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
"Fericitul Augustin este cinstit de Biserica; Poti sa ma contrazici cu asta?" Este cinstit de Biserică, da, pentru învățăturile bune, dar este și eretic, precum am dovedit. Și cum au dovedit și alții înaintea mea, cum vei descoperi, dacă o să citești. Poți să mă contrazici cu asta?
Ti s-a cerut exemple de "fericiti" ce mai avem in Biserica dar cu "invataturi eretice".

Citat:
"Nicolae Corneanu a recunoscut nici o data ca a gresit si nu a spus ca ii pare rau ca s-a impartasit la catolici;Poti sa ma contrazici cu asta?" Da, pot să te contrazic și cu asta. Am stat de vorbă cu el, personal, cu 2 luni înainte de adormirea lui, și i-am spus: "Înaltpreasfințite, a-ți smintit multă lume cu gestul ce a-ți făcut, dar mă bucur mult că v-a iertat Sfântul Sinod". Iar el mi-a spus: "Da, copilul meu, am văzut că am smintit multă lume, îmi pare rău că i-am smintit, nu trebuia să fac gestul ce am făcut, îmi dau seama de asta acum, dar nădăjduiesc în mila Preabunului Dumnezeu și Mântuitor." Poți să mă contrazici cu asta?
Deci ii pare rau ca gestul a ajuns public, nu ca l-a facut, nu ca ar recunoaste eroarea ca atare, ci doar ca "a smintit" cu alte cuvinte, n-am fost noi destul de "luminati" pentru a intelege gestul care ramane fundamental GRESIT - lucru pe care in sine nu-l regreta, cum de altfel a afirmat si in public daca nu ma insel.

Daca tu esti atat de istet cu "ereticii" de ce nu l-ai intrebat daca ii pare rau de GEST in sine, nu de faptul ca "a smintit" sau nu?
Eu as fi fost curios ce a fost in capul lui cand a facut asta, adica tocmai el, care patroneaza "vanatori de eretici" din sanul bisericii, ca tine, sa nu-si dea seama de erezia gestului?

Citat:
Conform inventatorului Codului de bare, inginerul IBM, Lauriel, și conform Sfântului Paisie Aghioritul, codul de bare, de pe orice produs din societatea capitalistă, are numărul 666, la începutul, mijlocul și finalul codului de bare. Poți să mă contrazici cu asta?
Da, te-au contrazis mai multi.

Inginerul a zis ca "seamana" nu ca este.
Din punct de vedere tehnic, nu este pentru ca encodingul nu corespunde, doar dpdv uman, "ochiometric", PARE.

Si par. Paisie nu a zis ca are, ci doar a citat o neoprotestanta sarita - de fapt mai multi au emis ideea inaintea lui.
Pur si simplu a luat pe nemestecate niste chestii, el nefiind tehnician de profesie.

Sigur, asta dupa cum spui chiar tu, nu inseamna ca nu poate fi cinsist de Biserica, chiar daca a mai dat-o in bara pe alocuri, nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.