View Single Post
  #9  
Vechi 24.03.2015, 20:30:14
ludescu ludescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2015
Mesaje: 7
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt extrem de putine explicatii in Biblie. De exemplu, dintre numeroasele parabole ale lui Isus, pentru una singura El ne da si explicatia.

Asta e. Biblia nu este un manual de credinta si morala. Poate ca si de asta Biblia ne da senzatia ca este vie, desi e scrisa de cand haul. Daca vrem explicatii, avem manualele. Daca vrem exemple, avem Biblia. Si mai avem pe cei mai inaintati in credinta.
Gresesti foarte mult. Sfanta Scriptura este Cuvantul lui Dumnezeu, o carte minunata plina de explicatii. Daca citesti cu atentie, vei observa ca lucrurile de acolo se aplica si in zilele noastre.

Cum poti sa zici ca "sunt extrem de putine explicatii" si mai presus de toate, Iisus asa ce scrie. Eu nu am cerut explicatia lui Iisus, eu am cerut un verset care sa spuna ceva in legatura cu pacatul sinuciderii. Daca si doua cuvinte contine, este mai de ajuns decat o carte de explicatii. Sfanta Scriptura este un manual de credinta si moarala, pentru ca de acolo impreuna cu Sfanta Traditie se extrag toate invataturile de credinta.

Sa-ti dau un exemplu scurt, primul care mi-a venit in minte, este chiar din prima carte din Vechiul Testament. La Facerea lumii vedem ca dupa fiecare zi avem "Si a fost seara si a fost dimineata". Acest lucru ne detaliaza cat de mult dura atunci o zi sau o seara? Nu, dar macar spune ca au fost. A doua epistola Soborniceasca a Sfântului Apostol Petru spune la 3, 8 ca "o singura zi, inaintea Domnului, este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi".

Tu esti ortodox sau ce cauti aici? Nu din intamplare am postat pe "crestinortodox.ro".
__________________
"Căci nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc." (Romani 7, 19)

Last edited by ludescu; 24.03.2015 at 20:33:54.
Reply With Quote