View Single Post
  #4  
Vechi 03.04.2015, 22:08:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Dar totusi, unde scria "fitoterapie"?
Nu scrie. Cum nu scrie nici despre homeopatie sau psihoterapie in sensul indicat. De aceea e bine sa verificam noi, nu sa ne luam dupa ce spune lumea.
In acel articol scrie de terapii alternative nocive ca: Reiki, angeloterapia, terapia șamanică. In primul pasaj, acolo unde spune de psihoterapie, scrie asa:
"În ultimii ani, grupurile oculte și parareligioase folosesc ”metodele terapeutice neortodoxe” și alte tehnici oculte pentru a-și răspândi concepțiile prin intermediul ziarelor și periodicelor, prin emisiuni la radio și televiziune, furnizând produse prin corespondență, prin magazine de hrană sănătoasă, prin practici terapeutice ”religioase”, prin botanologie, homeopatie, psihoterapie etc. Cele mai multe dintre aceste metode și tehnici se bazează pe o viziune asupra lumii incompatibilă cu credința și viața ortodoxă și implică în procedeele lor misticismul oriental, magia și satanismul și concepțiile antihristice ale ”Noii Epoci”.
De exemplu in oras MISA avea un magazin naturist, cunoscut. Nu inseamna ca acele produse erau rele.
Reply With Quote