View Single Post
  #913  
Vechi 05.04.2015, 22:51:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cu adevărat, amăgirea de sine a minții este cel dintâi păcat. Acesta se unește cu mândria, iar din această unire se nasc toate păcatele și toate relele ce produc durere și suferință. Cum de mândria este cea care apare imediat după amăgirea de sine, Doamne al meu?
Descoperitorii a ceea ce este nou și mai înainte necunoscut sunt întotdeauna plini de mândrie. Mintea autoamăgită continuă să descopere pentru sine ceva nou și mai înainte necunoscut.
Vai, dacă mintea ar ști măcar că ea își descoperă propriul ei mormânt! Amăgirea de sine a minții descoperă lumea nonexistentă, de parcă aceasta ar fi lumea existentă. Vai, cum devine această „descoperire” o acoperire atât de primejdioasă! Descoperindu-i minții lumea nonexistentă de parcă aceasta ar fi cea existentă, amăgirea de sine ascunde lumea adevărată și i-o înfățișează minții, de parcă aceasta ar fi nonexistentă.
O, Doamne al meu, Singurul care exiști, izbăvește-mi mintea de aceste două păcate infernale! Adevărul meu, care exiști, izbăvește-mă de vătămătoarea amăgire de sine a minții mele. O, Stăpâne și Dătătorule a tot ceea ce sunt și am, izbăvește-mă de mândrie, distrugătoarea celor lipsiți de minte și a tot ceea ce e prostesc.
Sfântul Ierarh Nicolae Velimirovic
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote