View Single Post
  #58  
Vechi 15.05.2015, 08:37:48
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doar in cazul in care ar exista mai multi dumnezei vii. Numai ca exista UN SINGUR DUMNEZEU VIU!
Sa zicem ca pana aici totul clar, dar, crestinismul are zeci de denominatiuni. In toate, Dumnezeu este acelasi Dumnezeu; difera dogmatica. Sfinti au si catolicii si ortodocsii de exemplu, dintre astea doua numai, cum sti care e adevarata?

Poate e perfect in regula ca ei sa aiba Papa, si ortodocsii gresesc; poate e invers. Dar cum avem mpresia, ca, dupa 2000 si ceva de ani de crestinism (ca vb doar de cresinism acum), lucrurile sunt pastrate si transmise cu o acuratete e 100%?

Si, lucru interesant, probabil toate religiile mari contin aceleasi legi principale de moralitate (cele 10 porunci).

Alin, n-o sa imi aschimb confesiunea pt ca asa crezi tu ca "am nevoie"; nu esti in pozitia sa imi spui asta; de fapt, nimeni nu e.

Nu ar fi mai bine sa lasam ura asta intre confesiuni/denominatiuni/religii sa sa invatam sa traim in armonie fara sa ii judecam pe toti; fara sa ii punem la zid ca nu sunt ca noi, ca s-au nascut si crescut cu alta religie? Pana la urma suntem toti oameni. Nu au fost destule onflice din cauza religiei in lume, in trecut? Oare nu ne-am saturat?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote