View Single Post
  #5  
Vechi 24.05.2015, 16:31:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Problema nu cred ca este diferenta de varsta. La 47 de ani un barbat este in floarea varstei sale, in plina maturitate.

Problema, dupa parerea mea, e in aceea ca e divortat. Potrivit viziunii Bisericii Catolice, oricine isi lasa femeia si se insoara cu alta comite adulter (Marcu 10:11). Nu exista divort decat in sens de separare a corpurilor, iar nu de incetare a legaturii conjugale. Cand preotul, fie el ortodox, i-a unit, a spus ca vor fi sot si sotie pana cand moartea ii va desparti. Nu a spus pana cand divortul ii va desparti. Prin urmare, o casatorie cu un om divortat este invalida, deoarece Domnul nostru s-a pronuntat clar impotriva bigamiei.
Ma mira nesimtirea aparitiei tale pe un forum ortodox dupa ce, in urma cu cateva zile i-ai declarat pe ortodocsi "spalatori de W.C.-uri catolice".
Parete varuit, cu un lucru ti-am ramas dator... cu numele meu: Muntean Adrian Ioan.

Si acum, cred ca ne esti dator cu niste scuze, nesimtitule!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Reply With Quote