View Single Post
  #19  
Vechi 08.06.2015, 01:37:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

:) Ai tu ce ai, frăția ta, cu galaxiile alea îndepărtate. Te-a prins și pe frăția ta, filonul ăsta al stiinței, prăpădita.

Viitorul, frate Ioan, începe la fiecare răsărit de soare. Fiecare zi, e o nouă șansă pentru mântuirea noastră.

La fiecare aproximativ 7 secunde, pe pământ, moare câte un om. Deci în 8 ore de somn, îți dai seama, câți oameni nu mai văd răsăritul soarelui ? 8 ori 60 de minute ori 60 de secunde, peste 4000 de oameni, nu mai văd răsăritul. Aproximativ 12.000 de oameni, nu mai apucă celelalte 24 de ore. Au de lucru, puterile nevăzute, nu glumă.

Pentru mine asta e fascinant. Mă face să îmi doresc mântuirea și să mă gândesc cu drag și dor la ea. Ce este, unde este, cum se poate obține, prin ce, cum, etc.

Pentru mine, viitorul este și peste 5 minute, că nu știu dacă-l mai apuc, nu știu dacă nu cumva voi face un infarct și voi fi chemat să stau de vorbă cu Hristos și mă înspăimânt de acele clipe. Ce-i voi spune pentru nebuniile și patimile mele. El a spălat păcatele, dacă noi vrem asta, dar nu patimile, pe care noi le dorim constant în viața noastră, El nu ni le ia cu forța. Trebuie noi să renunțăm la ele. Ce-i voi spune? Vai mie...

Mă gândesc la un verset:
"Nu vă îngrijiți de ziua de mâine, căci ziua de mâine se va îngriji de ale sale. Ajunge zilei răutatea ei." - Matei 6, 34
Asta se referă la cele materiale. Dar la cele spirituale, Doamne ? Pentru viitorul de peste 5 minute, Doamne, eu nu mă voi mântui... nu sunt vrednic de mântuire...

Iertați-mă și pomeniți-mă, pe mine, "visătorul cu probleme", că sunt slab, gol și mic, sec și rău.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 08.06.2015 at 01:40:32.
Reply With Quote