View Single Post
  #16  
Vechi 29.06.2015, 00:45:43
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sper ca sunteti constient ca biblia King James este protestanta. Iar Biblia Segond este foarte protestanta.
...
Știu că versiunea KJV este protestantă...
Dar chiar nu am știut că cea a lui Louis Second este (foarte) protestantă. Mă gândeam că este mai mult în spiritul Bibliilor scrise de catolici, în general.

Dar nu e asta o problemă. Eu doar fac "comparații". (Eu îmi știu "drumul" - nu aș putea fi decât ortodox, asta mi-e clar. Însă, pentru mine, diferențele dintre ortodocși și catolici, chiar și protestanți nu sunt ESENȚIALE. Fondul, nucleul, astea sunt comune...)

Am citit în mai multe cărți despre aceste diferențe.
Recent am observat (cu dezamăgire) că diferențele sunt totuși mai mari decât credeam eu acum 20 de ani. Și nu pot înțelege defel "chestia" cu "filioque" a catolicilor. Deasemenea, un lucru aparent fără importanță (dar cred că instituțional are și va avea importanță) este rămânerea noastră la un calendar eronat (iulian)... eronat sau incomplet. Eu ca matematician știu foarte bine despre ce este vorba.
Știu că se vrea "păstrarea tradiției". Da, dar acel lucru este un banalisim lucru care face să pară mai "depărtate" decât sunt în realitate bisericile din Est față de cele din Vest. (... și aici cred că apropierea asta ar trebui să primeze)

Nu mai discut despre inventarea aiuristică (în opinia mea) a Purgatoriului. Mi se pare aproape ridicol. Ceva care seamănă "a joacă"... (E doar o părere). Dar mai sunt și alte lucruri...

Doamne ajută !
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote