View Single Post
  #47  
Vechi 08.07.2015, 22:46:36
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Doamne...
Nu vreau minuni... Nu vreau nimic special, decât uimit de prezența Ta de pretutindeni, vreau doar să mă mântuiesc, să fiu cu Tine, veșnic, cu Creatorul meu...
Știu Doamne... că fiecare respirație a mea e o minune, fiecare clipire din ochi, pas făcut, și fiecare mișcare a degetelor mele, e o minune. Știu că fiecare fir de păr de pe mine, e o minune, fiecare fir de păr de pe orice animal e o minune.
Doamne... fiecare atom și bacterie e o minune. Totul e întrun atât de minunat echilibru, doar Tu, Iubirea, poți face asta, Sfântă Treime.

Fiecare frunză, fiecare planetă, stea, galaxie, e o minune. Sunt atât de mic și neputincios, în fața acestora, dar mai ales în fața unui fir de iarbă. Nu-l pot crea, pot doar să-l admir. Să mă uimesc de Tine, Dumnezeule Iubire...

Nu vreau nimic fără Tine.
Nu vreau să pot ceva fără Tine.
Nu vreau să trăiesc, să vorbesc să gândesc, fără Tine, Doamne, Dumnezeule meu, Hristoase...
Știu că nu pot face ceva fără Tine, și dacă am ceva, orice, e de la Tine, TU mi-ai dat, ști ce mi-ai dat și de ce. Deci de ce să nu mă bucur, când Tu ești izvorul bucuriei?
Orice am, orice pot, orice fac, vreau să fie cu Tine, prin Tine, Doamne... Știu că nu pot nimic fără Tine, și e atât de bine așa...

Oricât de multă știință știu, din orice domeniu, Doamne, dacă Tu lipsești din viața mea, nu știu nimic. Și mor și trec și plec în abisul durerii oamenilor care te resping pe Tine, Iubire...

Doamne...
Toată creația, e plină de miliarde de minuni. Un infinit de minuni... Dai în fiecare zi, la fiecare om, la tot universul. Fiecare gând e o minune...
Cum să nu fiu bucuros, în fiecare miime de secundă?
Cum să nu Îți mulțumesc în fiecare miime de secundă?
Cum aș putea să nu Te slăvesc, uimit, cu dor fierbinte, de a mă lăsa să Te slăvesc, în fiecare miime de secundă, Doamne?
Cum?
E atât de bine, să spun "Doamne Iisuse"... Doamne Iisuse... Atât de dulce... Atât de dulce... Nimic nu egalează bucuria asta, care nimeni niciodată nu o va lua de la noi, cei care te iubim pe Tine...

Toate dulcețile, orice ar fi ele, trec... Țin atât de puțin, sunt atât de goale... de reci, de schimbătoare și trec, se duc și mor... Amintiri din alte secole, ca o poză veche e unor lucruri vechi...

Dar Tu! Tu ești! Tu ești cu adevărat. Tu nu ai timp. Te respirăm pe Tine, în fiecare gură de aer ce o luăm în piept. Dulceața cea adevărată ești Tu, Doamne...
Prin Tine, descopăr și simt, că toți oamenii, sunt atât de buni și de frumoși... Nu au cusur în frumusețea lor. În fiecare om, Te văd pe Tine. Cu toții purtăm chipul Tău... atât de frumos... Ești atât de frumos, Doamne...

Mă îndrăgostesc de fiecare om, în ei te văd pe Tine, mă îndrăgostesc de Tine, mereu, și tot mai mult, sunt tot mai fascinat de Tine, Bunul meu Domn Iubire...
Cum eu atât de mic, un punct, un atom sunt, în harta universului, pe care Tu o știi... Tu te-ai gândit la mine, m-ai creat, mă ții în fiecare zi, la fiecare răsărit de soare, Doamne... pe mine? Dar cine sunt eu? Atât de important sunt pentru Tine, Doamne, eu? Toate apelativele și diminutivele exprimării uimirii față de iubirea Ta, nu vor fi de ajuns, nici dacă aș inventa alte câteva mii, nu sunt de-ajuns...

Fiecare îmbucătură de mâncare, fiecare bulgăre de pământ, picătură de apă, le-ai așezat pe toate...
Sunt fără cuvinte...

Tăcerea... și Tu... În liniște te aud pe Tine, în trilul păsărilor, care și ele te slăvesc pe Tine, cum spui în Biblie, că și corbii te slăvesc...

Eu de ce m-aș opri? De ce nu te-aș mai slăvi? Vai mie... De ce să treacă o secundă, fără să mă gândesc la Tine?
Doamne Iisuse...
Doamne Iisuse...

Ai milă mai departe de mine...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote