View Single Post
  #35  
Vechi 10.07.2015, 11:00:58
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
De cand am ajuns in State,am inceput nebunia asta cu ardeiul iute;acasa cum parintii mei nu mananca iute ,ma rezumam la mustar si hrean.
Cand eram mica ai mei au ajuns sa incuie condimentele gen mustar,otet,sare,piper pt ca consumam prea mult -exemplut un ou fiert se ducea o treime din borcanul de mustar.

Eu as face shaorma cu cartofi,maioneza vegetala,muraturi,rosii,ceapa,avocado si fasole boabe. Si sos iute,bineinteles :)

Azi este miercuri,una din zilele cand se organizeaza piata bio de legume si fructe aici,de la fermele locale. Abia astept sa cumpar niste rosii adevarate ,ardei,salata ,capsuni etc
Vreau sa fac gazpacho -o supa cruda de rosii,castraveti,ardei,ceapa,dovlecei,usturoi,otet .

Sti cumva vreo reteta de mioneza vegetala care poate fi facuta in casa? Daca da, mi-o poti detalia putin? Am mancat la cineva vinete cu mioneza vegetala si chiar mi-au placut.

Al meu e cu sosurile iuti. Mie nu imi place hreanul (si nimic cu hrean de altfel), in schimb imi place piperul, curry-ul si chilly-ul folosite in mancaruri :)

Cred ca intoleranta si ratatea de fapt nu are legatura cu faptul ca un om ar fi vegan, vegetarian sau omnivor; are legatura cu oamenii pur si simplu; sunt vegani super, sunt omnivori super, sunt vegani rai, sunt omnivori rai; sunt omeni buni si oameni rai; dar hei, cat timp mai exista o farmama de bunatate in jurul nostru tot e bine.

Vitiate, nu are probleme cu hemoroizii; nu mananca tot timpul iute, zic doar ca ar manca daca nu ar exista nici un risc :))
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.

Last edited by Corinusha; 10.07.2015 at 11:06:12.
Reply With Quote