View Single Post
  #45  
Vechi 03.08.2015, 14:50:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ca încheiere, uite, iartă-mă, îmi permit să-ți dau puțină bibliografie, ca să citești, să înțelegi defapt ce sunt și cine sunt "romano-catolicii", sau pe drept numiții "franco-latini" și mai ales ce este, cine este și unde este Sfânta Biserică, Creștinismul cel adevărat, ortodox, unul al jertfei și dragostei, aducător al Împărăției Cerurilor.

1. Canonul Ortodoxiei - Canonul Apostolic al primelor secole, dicon Ioan I. Ică jr., Editurile Deisis i Stavropoleos, 2008.
2. Dicionar al Noului Testament, Pr. Dr. Ioan Mircea, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1995.
3. Credina Ortodoxă, Catehism Ortodox, Editura Trinitas, Iai, 2005.
4. Concordană biblică tematică, Editura Trinitas, Iai, 2000.
5. Dicionar Filocalic, Editura Cavallioti, Bucureti, 2001.
6. Dicionar enciclopedic de literatură cretină din primul mileniu, Remus Rus, Editura Lidia, Bucureti, 2003.
7. Dicionar de Teologie Ortodoxă, A-Z, Pr. Prof. Dr. Ion Bria, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 1981.
8. Despre credina ortodoxă i despre erezii, Florilegiu Patristic, Editura Basilica a Patriarhiei Române, Bucureti, 2010.
9. Despre cum s-a făcut papa pe sine împărat i dumnezeu, Editura Schitul Lacu, Sfântul Munte Athos, 2010.
10. Dreapta Credină în scrierile Sfinilor Părini, Volumele I-II, Editura Sophia, Bucureti, 2006.
11. Florilegiu Filocalic, Editura Herald, Bucureti, 2003.
12. Everghetinosul, Volumele I-IV, Editurile Egumenia i Cartea Ortodoxă, 2009.
13. Filocalia sfintelor nevoine ale desăvâririi, Volumele I-XII, editura Humanitas, Bucureti, 2009.
14. Filocalia de la Optina, volumele I-II, Editurile Egumenia i Cartea Ortodoxă, Galai, 2009.
15. Istoria cretină generală, Volumele I-II, Pr. Prof. Vasile Muntean, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 2008.
16. Mărgăritare - Cuvinte ale Sfântului Ioan Gură de Aur i ale multor Sfini Părini i Dascăli, Editurile Sophia i Cartea Ortodoxă, Bucureti, 2010.
17. Stâlpii Ortodoxiei, Sfântul Fotie cel Mare, Sfântul Marcu Evghenicul, Sfântul Grigorie Palama, Editurile Cartea Ortodoxă i Egumenia, Galai, 2008.
18. Opere, Volumele I-II, Ediie bilingvă, Sfântul Marcu Evghenicul, Colecia Părinii Bisericii, Editura Pateres, 2009, Vol. I i Editura Gândul Aprins 2014, Vol. II.
19. Scrieri, Volumele I-III, Sfântul Grigorie Palama, Editura Deisis, Sibiu, anii 2005-2009.

20. Anastasie Goopulos, Pr., Rugăciunea în comun cu ereticii - Abordare a practicii Canonice a Bisericii, Editura Predania, Bucureti, 2013.
21. Arsenie Vlianogoftis, Pr., Ereziile contemporane - o adevărată ameninare, Editura Evanghelismos, Bucureti, 2006.
22. Clark Carlton, Adevărul Ortodoxiei faă de Catolicism, Editura Ecclasiast, Sibiu, 2010.
23. Clark Carlton, Calea de la prostestantism la Ortodoxie, Editura Ecclasiast, Sibiu, 2010.
24. David Bradshaw, Metafizica energiilor divine i Schisma Bisericii, Editura Ecclesiast, Sibiu, 2010.
25. Sfântul Dionisie Areopagitul, Opere complete, Editura Paideia, Bucureti, 1996.
26. Sfântul Ioan Damaschin, Dogmatica, Editura I.B.M.B.O.R., Bucureti, 2005.

27. Ioannis Romanides, Pr., Prof. univ. Dr., Dogmatica Patristică Ortodoxă - o expunere concisă, Editura Ecclesiast, Sibiu, 2010.
28. Ioannis Romanides, Pr. Prof. Univ. Dr., Teologia Patristică, Editura Metafraze, Bucureti, 2011.
29. Mitropolitul Nefpaktosului, Ierotheos, Dogmatica Empirică, după învățăturile prin viu grai ale părintelui Ioannis Romanides, Vol. I, (vol. II, nu a apărut încă), Editura Doxologia, 2014 (cea mai bună carte de dogmatică scrisă vreodată)
30. Sfântul Iustin Popovici, Sfântul, Biserica Ortodoxă i Ecumenismul, Editura Fundaia Iustin Pârvu, Suceava, 2012.
31. Sfântul Fotie cel Mare al Constantinopolului, Sfântul, Mistagogia Duhului Sfânt i Exegeze la Evanghelii, Ediie bilingvă, Editura Polirom, 2013.
32. Sfântul Nectarie din Eghina, De ce s-au despărit papa i supuii lui de Biserica lui Hristos, Editura Evanghelismos, Bucureti, 2001.
33. Preasfinitul Photios, Arhimandritul Philarete, Părintele Patric, Noul Catehism Catolic contra Credinei Sfinilor Părini - un răspuns ortodox, Editura Deisis, Sibiu, 1994.
34. Vladimir Guetee, Papalitatea eretică, Editura Scara, Bucureti, 2010.
35. Vladimir Guetee, Papalitatea schismatică, Editura Scara, Bucureti, 2010.

Cele cu "bold", trebuie să le citești neaparat, până termini Facultatea, dacă vrei să rămâi ortodox și să fi mărturisitor, mai ales în situația ta din Spania. Cel mai bine ar fi să le citești toate acestea... Dar desigur... cât poți, după râvnă, capacitatea intelectuală, mai multe. Dumnezeu nu obligă. Dar și dacă vrei cu adevărat și te silești, să știi că primești din belșug.

Te rog, dacă vrei să te ajut cu orice, site-uri cu resurse, sau muzică bisericească, sau dacă ai drum la Timișoara, ne întâlnim personal, dacă nu mor :) sau aici pe forum, în topic sau mesaje private, te rog, spune-mi și te voi ajuta și îți voi sluji cu toată dragostea creștinească, ca unul care am fost și eu 2 ani în Londra, și știu cum e viața printre străini.
Și totuși am venit înapoi și aici vreau să rămân și să adorm în nădejdea învierii.
Mi-am înțeles chemarea și vreau să lucrez via Domnului, cea din România. Precum, poate și tu vrei. "Să ne pregătim inimile de ispită", cum spune Biblia.

Să fi receptiv față de alte credințe, să asculți zbuciumul și necazul omului, din alte credințe, dar să nu eziți să-i spui că adevărul mântuitor e cel ortodox, să-l chemi să vină acasă, în Biserica Mamă, Ortodoxia, Sfânta Mireasă a lui Hristos, ca să se mântuiască.

Să ajuți pe eretici și să primești ajutorul lor, fiindcă Dumnezeu lucrează prin orice om, căci astfel, dezvolți o relație de dialog cu ei și vei putea să arăți strălucirea Sfintei Ortodoxii și prin comparație, vei arăta superioritatea adevăratului creștinism, dar fără viclenie, ci cu inima curată și cu îndrăzneală sfințită de harul cel viu și lucrător, care doar tu ca ortodox, îl vei avea, dar trebuie să știi cum să lucrezi cu el, cum îl poți păstra și înmulți, iar asta, ca început bun, dacă citești.

"Sus să avem inimile", frățior drag.
Spre mântuire !
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 03.08.2015 at 15:06:32.
Reply With Quote