View Single Post
  #715  
Vechi 07.08.2015, 11:11:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Și atunci care mai este rostul mărturisirii? Unul care are lăcomia pântecelui să nu mai mărturisească acest păcat pentru oricum se va îmbuiba după ce va ieși de la spovedanie?
Sunt patimi de care scapi foarte greu, care cu siguranță le vei mai repeta, asta nu înseamnă că nu le mărturisești. La spovedanie mărturisești ceea ce ești așa cum te vezi tu pe tine, iar preotul te dezleagă pentru păcatele făcute.
Super. Deci ai o amanta, te duci, te spovedesti, esti dezlegat, te intorci la amanta.
Eventual daca ai si o boala la care nu este 100% exclus sa mori (in definitiv, se poate intampla si la o raceala) primesti si dezlegare sa te impartasesti.

Sau donezi sange pentru un copil intr-o stare grava, incapabil sa mai fie impartasit, primesti iarasi dezlegare la impartasanie, nu pentru tine, ci pentru copilul respectiv.

Cam asta e ortodoxia in combinatie cu gandirea magica.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote