View Single Post
  #32  
Vechi 28.08.2015, 18:12:29
Iulia2579 Iulia2579 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.08.2015
Mesaje: 48
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Dacă ați remarcat, mesajul meu nu era o pledoarie pentru călugărie ci, pomenind în treacăt experiența unei fete care căuta măritișul, am scos în evidență ceea ce cred că rămâne: multe și nebănuite sunt căile prin care Domnul aduce pe om Acasă, în Împărăția Lui! Nu mă satur să mă minunez, de câțiva ani buni, de această temă deschisă sub ochii noștri, ai tuturor, neîncetat.
Iar postările dvs. mi se par un prilej potrivit pentru a cânta pe aceeași strună... Mă tem însă, deja, că aveți alte gusturi muzicale. Și că am fredonat, după ureche ce-i drept, oarecum în pustiu...
Astfel, n-o să vă mai deranjez cu opiniile mele. Timpul nostru, al oamenilor cu o viață concretă iar nu făcută din cartoane frumos colorate cu reverii și alte zădărnicii - e prețios, foarte prețios! Și foarte scurt, dealtfel.
Numai bine!
Domnule Ioan Cezar, apreciez parerile dvs, raspunsul meu scurt si la obiect se datoreaza fatului ca sunt satula sa mi se insinueze ideea calugariei, doar pentru simplu fapt ca am ajuns la venerabila varsta de 35 de ani: Nu stiu cum sa le mai explic oamenilor din jurul meu ca faptul ca prefer singuratatea si / sau rugaciunea nu inseamna neaparat ca TREBUIE sa ma duc la calugarie! Decat sa fiu un cuier de haine monahale prefer sa fiu un bun crestin mirean, o buna mama si sotie!

Asta, da, sa fiti sigur ca dorinta fierbinte de a fi mama si sotie nu inseamna ca o sa-mi iubesc sotul si copiii mai mult decat pe Cel de Sus. Intre noi fie spus simt o adevarata simpatie catre sfintii Brancoveni.

Deci nu trebuie sa va simtiti jenat / lezat de faptul ca o femeie respinge vehement ideea calugariei.
Nu stiu de ce am impresia ca m-ati cam servit cu un ŽŽau revoirŽŽ un pic mai elegant pentru ca imi displace ideea de a fi maica? Femeile care nu dorim sa fim maici nu suntem niste pierdute! Nu e nici o crima in a dori sa porti prunci in pantece! La urma urmei si dvs v-ati nascut dintr-o mama si dintr-un tata! Sfintii au avut si ei mama si tata! In fond si la urma urmei de unde stiti ca din pantecele meu nu se va naste un calugar formidabil?

Sunt destule sfinte care au fost casatorite, stiati? De exemplu sfanta Iuliana din Lazarevo.
Si sigura ca daca ma gandesc mai mult mai sunt si altele.

Si nu in cele din urma mi se pare ca este o anatema sau un canon pe undeva peste cei care dispretuiesc casatoria (ca fiind nedemna si impura) in favoarea calugariei!


Acestea fiind spuse, va multumesc inca o data pentru timpul dvs pretios irosit cu o biata nemernica care doreste sa fie mama