View Single Post
  #65  
Vechi 07.09.2015, 14:50:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulia2579 Vezi mesajul
Se exclud numarul 2, 3, 4 si 5.

2 - negocierea de credinta (gen 40 de acatiste, 7 lumanari, 10 rugaciuni, 9 biserici) e ceva asemanator fariseismului. Eu nu fac asa ceva. Nu vreau sa-L intristez pe Cel de Sus
Partial corect, doar ca nu e fariseism nici negociere, ci mai degraba se apropie de vrajitorie.

Citat:
3 bagatul in traista... Hmmm, eu aveam 17 ani cand am fost ceruta in casatorie prima data (de un student la teologie), si eu nu cautam mire. Concluzia mea e ca un mire e un dar de la Cel de Sus pe care El ti-l da la momentul potrivit!
Si din moment ce nu l-ati acceptat, atunci inseamna ca Dumenzeu a gresit sincronizarea si respectivul "mire" a fost dat la momentul ne-potrivit?

Sau tragem o alta concluzie, mai apropiata de realitate si anume ca posibilitatea asta (a casatoriei) depinde in buna parte si de alegerile dvs.?

Citat:
4 - sunt mai mult decat gata pt casatorie! Casatoria e o cale de mantuire si, in cazul unei femei - e sa faci ascultare fata de sot, inseamna sa-l sprijini si sa-l sfatuiesti, inseamna sa cresti buni crestini, inseamna mult, mult sacrificiu :-)
La teorie suntem toti buni, cum stati insa cu managementul furiei?

Citat:
5 - asa e, ai dreptate, oamenii asa sunt egoisti,
Si cand spuneti asta va excludeti sau va includeti in categoria asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.09.2015 at 14:52:35.