View Single Post
  #48  
Vechi 11.02.2008, 22:04:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grigoreB_adventist
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
topicul iar s-a inpotmolit.
strajerul a dat un citat in care erau urmatoarele despre Traditie:
"1. Sa nu cuprinda in sine contraziceri; sa nu se contrazica cu traditia apostolica sigura; sa nu se contrazica cu Sfanta Scriptura.
Numai fara astfel de contraziceri este posibil ca o invatatura oarecare din Traditie sa provina de la Mantuitorul sau de la Sfintii Apostoli, care au fost sub inraurirea directa a Sfantului Duh.
2. Sa fi fost tinuta de Bisericile apostolice si sa aiba continuitate neintrerupta si controlata pana astazi.
3. Sa fi fost recunoscuta si urmata totdeauna de intreaga Biserica ecumenica.
4. Sa fie in perfect acord cu toti, sau daca nu, cel putin cu cea mai mare parte a parintilor si invatatorilor bisericesti."

cu ultimele 2 puncte nu sunt deaccord.....pt ca ar putea intra in conflict cu primul punct.
De ce unii va faceti ca nu intelegeti ceea ce foarte clar semnaleaza "tot-jean"? De ce "strajerul" dupa ce posteaza lung fuge si nu mai raspunde?

Si eu intreb parandu-mi-se clare si intelepte propozitiile 1 si 2:

la propozitia 3: Daca Biserica Ecumenica recunoaste ceva care are in sine contraziceri? Sau contrazice Sfintele Scripturi? Sau contrazice Traditia Apostolica? Deci,poate intra in acest caz in conflict cu primul punct asa cum zice "tot_jean"?
Si de fapt cine este Biserica Ecumenica? Sunt si protestantii pe acolo? Cat de ecumenica este?

la propozitia 4: Adevarul se stabileste prin Vot? S-au prin revelatie?

Iata si un exemplu important de contradictii pe care le aduce asa numita "Sfanta" Traditie:
Cinstirea Icoanelor
Sunt interzise de Sfanta Scriptura (porunca din Exod 20, la care nu este derogare) deci punctul 1 este incalcat.
Icoanele au patruns in biserica secole mai tarziu dupa apostoli deci unde este "continuitatea neintrerupta si controlata pana astazi" pe care o cere punctul 2?
Totusi Hristos de abia mai incape in B.O. de icoanele incruntate ale sfintilor !

Am si o uluiala si perplexitate : Macabrul, infioratorul, necuratul si gretosul cult al moastelor face parte si el din "Sfanta Traditie" ? Cum dracu de poate fi bifat ca satisfacand primele doua cerinte postate de "strajeru"?
Cu atentie am scris "cum dracu" deoarece cred ca numai invocandu-l pe el, cineva poate sa dea o explicatie la acest ritual satanist din mijlocul B.O.

Am o parere foarte buna despre membrii evlaviosi ai B.O. multi fiind prieteni sau rude de ale mele, dar ce-i care le indreapta evlavia lor curata spre scarbiciuni, abatand-o de la Dumnezeu Tatal, Domnul Hristos si Duhul Sfant, vor suferi o grea pedeapsa !
Ai multe lacune sau asta doresti sa se inteleaga. Despre miscarea ecumenica eu stiu ca ea s-a nascut din dorinta Bisericii protestante pentru dialog. Ai revenit prin aceasta postare la o exegeza proprie cultului tau. Discutia cred ca este inutila, din reactiile tale inteleg ca ai deja raspunsurile. Cat despre Sfintele nmoaste, afla ca acest cult exista inca din Biserica primara (cand nu erau adventisti, catolici, ortodocsi, etc.)(Martiriul Sfantului Policarp al Smirnei, + 156)"noi am strans osemintele lui ca pe un odor mai scump decat aurul si argintul", nu neglija istoria crestinismului ptr ca vei vorbi despre un crestinism fara radacini.
Reply With Quote