Subiect: Parenting
View Single Post
  #74  
Vechi 08.10.2015, 13:53:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locaţie: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Vezi că ai greČ™it titlul.

Ce găsesc eu mai important:

- alimentaČ›ie cît mai sănătoasă în sarcină Č™i după
- naČ™tere naturală, caută un medic care crede în asta
- alăptare din primul minut Č™i cît mai mult, de ordinul a 2-3 ani
- fără vaccinuri - părerea mea
- diversificare de la 6 luni dar fără porČ›ii, ci gradual, în timp
- imunizare naturală, nu te feri prea mult de bacterii Č™i viruČ™i; fără antibiotice sintetice
- și multe altele
Nu a fost nevoie sa le dati nimic pentru colici si alte dureri, de dinti, raceli, etc? Intreb asta pt ca sunt putin indoita cu genul asta de medicamente, care desi sunt extracte de plante, care fac foarte bine, contin si zahar si tot felul de chimicale. Din pacate sunt mai usor de administrat si mai bine primite de copil, fiind sub forma de solutii concentrate care i le picuri in gura sau i e amesteci in lapte, decat ceaiurile... eu beau ceai de colici dar se pare ca copilul tot inghite aer si-l doare burta...nu plange, dar se chinuie, geme, are gaze, etc...

O alta chestie care imi sta pe constiinta este modul de sterilizare. Nu am folosit prea mult biberoane, doar in caz de urgenta am un biberon cu care mai ii dau lp de obicei in serile cand nu se satura ( cand raman eu singura acasa sau nemancata), si o pompa cu care mai mulg cand imi prisoseste ( tot asa, destul de rar, de obicei dupa ce mananca biberon si nu-i mai trebuie san). Dar imi prinde bine ca il dau cu proxima ocazie. Pt astea am un sterilizator pt microunde, de la " primii pasi". Problema mea e insa plasticul in microunde ... macar e bine ca nu-i incalzesc propriuzis apa pe care i-o dau, altii asa fac..eu o pun in biberon si il bag ntr-un ibric cu apa fiarta. Alte posibilitati de sterilizare ar mai fi fierberea, sterilizator electric sau solutia la rece...care credeti ca e mai buna ???
Reply With Quote