View Single Post
  #52  
Vechi 12.10.2015, 12:00:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Problema nu este ca nu crezi vindecarea unuia, ci ca nu ai incredere intr-un procedeu inca nestudiat si fara dovezi. Si mai ales un procedeu care nu poate fi aplicat asa oricui, fara discernamant.

M-am uitat si eu pe forumul dintr-un link pus de Florin si acolo scrie clar medicul care administreaza discutiile (si mai sunt niste moderatori care nu stiu ce hram poarta) ca:

- ca nu exista studii, dovezi si explicatii suficiente
- postul nu trateaza boli, mai ales cronice, ci doar ajuta la detoxifierea organismului
- ca postul trebuie facut numai sub supraveghere medicala si cu analize facute in prealabil
- si ca trebuie un discernamant - nu oricine trebuie/poate/e bine sa-l tina
- si interesant lucru, se opune clar altor procedee pe care le incearca lumea: tratament cu urina, clisme de orice fel (mai citisem aici pe forumul ortodox de clisma cu cafea) etc. Care, explica el, nu sunt sanatoase.
Deci mie aici mi se aprinde un beculet. Cand vine unul si altul si incearca sa te convinga ca vai ce buna metoda a gasit el pentru a se trata. Si sunt destui care il cred si o fac. Si e bine? Si vine altul si zice ca nu e bine, ca e daunator.
Si tot asa. Si pana si medicii au probleme si diverse opinii.

2. Si eu am probleme in a intelege unele lucruri.
Eu stiu ca la anumite boli de rinichi trebuie bine dozata apa (la insuficiente). La altele trebuie bauta multa apa, pentru ca se fac depuneri. Rinichiul si vezica trebuie spalate mereu.
Si este lucru verificat si cei care sufera de depuneri in rinichi stiu asta si beau.

Da, la unele boli digestive nici nu-ti vine sa inghiti ceva. Dar si acolo si la alte multe boli este indicat mereu sa bei lichide: si la diaree si la raceala (nu mai vorbesc de febra) si de fapt in majoritatea bolilor.

Eu nu reusesc sa inteleg reactia asta chimica despre care se vorbeste si as vrea s-o vad scrisa: cum se transforma grasimile in apa.
Si in nici un caz ficatul nu face asa ceva - el transforma grasimi in glucoza pentru hranirea organismului, dar nu in apa.
Ganditi-va la un pahar de ulei, sau o bucata de slanina si transformati-o in apa.

Ah, ca se topeste, ca se consuma, este altceva.

Eu nu sunt medic, dar am citit destul si stiu sa evaluez unele indicatii si imi cunosc si organismul.

Si mai scria medicul de pe forumul acela ca nu trebuie renuntat la tratamente alopate. Ca postul se poate eventual adapta omului, daca totusi doreste sa-l tina.

Nu m-am lamurit cu anorexia cum este.
Doar ca sub un anumit BMI nu trebuie tinut post, este riscant.

Mie mi se pare extrem acest post total, mai mult de 1-2 zile.
Si mi se pare ca Dumnezeu ne-a facut organsimul intr-un anume fel, iar noi ne credem mai grozavi si vrem sa-l facem altfel, sa il facem sa traiasca fara hrana, apa si mai stiu eu cu ce alte idei.

Exista postul moderat, exista diverse diete alimentare (fiecare cat poate) si rugaciunea.

Si va mai spun ceva din experienta proprie - cat de bine iti face linistea, natura, pacea. Dar asa diete nu recomanda nimeni. Numai la mancare se gandesc toti...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote