View Single Post
  #89  
Vechi 11.11.2015, 11:42:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Motronea Vezi mesajul
Și grecul asta cu nume intraductibil K. G. Papalimitrakopoulos are și el vreo calificare? E preot, critic muzical, psiholog sau scrie după ureche?
Mai devreme, unii incercau sa ma convingă că incendiul s-ar datora faptului că cei din club nu și-au petrecut sf. zi de vineri în post și rugăciune; istoria ne învață că au decedat și 116 persoane care își petreceau ziua de vineri în post și rugăciune - http://atlas-geografic.net/116-morti...-vinerea-mare/ - deci.. argumentul asta poate fi așezat in Recycle Bin.
Neee..asta ti-a placut tie sa "intelegi".

Pentru ce s-a intamplat acolo, este vorba asta:

Citat:
1. Și erau de față în acel timp unii care-I vesteau despre galileienii al căror sânge Pilat l-a amestecat cu jertfele lor.
2. Și El, răspunzând, le-a zis: Credeți, oare, că acești galileieni au fost ei mai păcătoși decât toți galileienii, fiindcă au suferit aceasta?
3. Nu! zic vouă; dar dacă nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
4. Sau acei optsprezece inși, peste care s-a surpat turnul în Siloam și i-a ucis, gândiți, oare, că ei au fost mai păcătoși decât toți oamenii care locuiau în Ierusalim?
5. Nu! zic vouă; dar de nu vă veți pocăi, toți veți pieri la fel.
Deja lucrurile se pregatesc, economia o ia la vale (iar si mai vartos ca pana acum), pregatiri de razboi se fac...

Citat:
In fine, ideea că „Pentru că există printre noi unii care păcătuiesc, Dumnezeu va veni el însusi, sau îsi va trimite Fiul pentru a-i da flăcărilor pe necredinciosi, si pentru ca noi ceilalti să ne bucurăm împreună cu el de viata vesnică” apare doar la păgânul Celsus..
Si eu care credeam ca asta e din Apocalipsa...

Sa intelegem ca si pacatosii trebuie sa petreaca alaturi de cei drepti?
Atunci unde mai este dreptata?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.