Citat:
În prealabil postat de AlinB
Parerea lui, poate ar trebui sa faca un curs de teologie/eclesiologie ceva..
Chiar si la el acasa.
Cu certitudine ar vedea lucrurile altfel pe urma.
|
Patriarhul ecumenic al Constantinopolului Bartolomeu I este promotor al apropierii dintre biserici.
Patriarhul Bartolomeu s-a implicat în apropierea dintre oameni și biserici, pentru ecumenism și dialog interreligios. Este sprijinitorul inițiativelor de protejare a mediului înconjurător, încât presa l-a supranumit "patriarhul verde". Pentru meritele dobândite în această privință primește în 2002 premiul Sophie pentru mediu. A participat la ziua mondială a rugăciunii de la Assisi din 2002.
O delegație condusă de el a fost primită, la 30 iunie 2005, de către papa Benedict al XVI-lea la Vatican. Vizita de răspuns la Patriarhia Ecumenică a avut loc la 30 noiembrie 2006, la sărbătoarea Sf. Andrei. Ambele părți au semnat cu această ocazie o declarație.
A asistat la slujba de inaugurare a pontificatului papei Francisc, la Roma, fiind, după mai bine de 1000 de ani, primul patriarh ortodox care a luat parte la un astfel de eveniment, lucru deosebit de apreciat în media internațională.[
În data de 25 mai 2014, la 50 de ani de la întâlnirea istorică dintre patriarhul Athenagoras și papa Paul al VI-lea la Ierusalim, patriarhul Bartolomeu s-a întâlnit, tot la Ierusalim, cu papa Francisc.
Este considerat succesorul Sfântului Apostol Andrei, „primul între egalii săi” (primus inter pares) în raport cu conducătorii Bisericilor Ortodoxe.
Deci daca „primul între egalii săi” considera ca este buna o apropiere si chiar unire cu Biserica Catolica cine esti tu AlinB sa spui altceva ?
O intrebare simpla: Daca restul patriarhilor vor fi de acord cu Batolomeu I si Biserica Ortodoxa se va uni cu Biserica Catolica, chiar daca vor fi diferente teologice si dogmatice ce vei face? Te vei supune Bisericii? Sau nu?