Subiect: A(Theos)
View Single Post
  #2  
Vechi 28.01.2016, 18:51:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.025
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Si noi adica a-ul acesta mic si insignifiant.Religia nu o sa fie niciodată compatibilă cu Č™tiinČ›a pentru ca ea era considerată Č™tiinČ›a la vremea ei.
Ioi ce texte expirate.
Si cu argumente puerile.

Pentru voi astia, care va place fastfoodul mental, ar trebui sa stiti un lucru: teologia nu e domeniul stiintei.
Asa cum nici teologia nu face munca de laborator.

Teologia mai poate filosofa pe marginea stiintei dar smecheria cu stiinta care teologhiseste, nu o inghitim, aia nu e stiinta ci doar o alta filosofie care se foloseste de stiinta asa cum se foloseste (neo)protestantul de ceva care nu-i apartine: Biblia, si o face cu multe aere de cunoscator dar finalitate proasta.

Citat:
E mai sănătos de o mie de ori o gândire eliberată de preconceptii despre obiectul de studiu,iar această atitudine apofatica nu o poate adopta sau intelege oricine.
Ba da, e foarte comuna.
Se numeste "tabula rasa".
Chiar si stiinta porneste de la presupuneri. Care se pot dovedi valide, sau nu. O perioada. Intr-un anumit context.

Religia (ortodoxa) e superioara in sensul asta, nu pleaca de la ipoteze ci de la certitudini (revelatia).

Sigur, nu sunt accesibile oricui, ca nu oricine are darul credintei iar din cei care l-au primit, nu toti stiu sa-l pastreze.

Oricum, avem un "apofatic" pe aici, dar tot asa, plin de idei preconcepute la care s-a abonat neconditionat sustinand ca astfel e un tip original, lipsit de pre-judecati. Asa se simte el original si mai istetz.
Orgoliile astea, bata-le vina, cica daca ai picat liceul, trebuie sa ai aere de doctorand, asa reusesti in viata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 28.01.2016 at 19:05:57.
Reply With Quote