View Single Post
  #105  
Vechi 19.02.2016, 09:10:58
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Iartă-mă, frățior, să nu te superi pe mine, fiindcă n-am urmărit decât să te ajut, să-ți amintesc de un verset, ca să nu mai critici pe nimeni cu jigniri, ci cu iubire. Dacă vrei să spui despre cineva, ceva, să "jignești", fă-o dar rămâi în cuvintele/"jignirile" Scripturii, fiindcă ele nu sunt jigniri, sunt treziri, în special la Noul Testament.

Și ca să nu rămânem în litera Scripturii, "pentru că litera ucide, iar duhul face viu." (II Corinteni 3, 6), la versetul de la Matei 5, 22 se referă la a nu te mânia, fiindcă atunci când te mânii pe cineva, ajungi să îl jignești, ajungi să îl urăști, ajungi să îl ucizi, fiindcă nu îți place ce face, fiindcă nu face ca tine, nu-i în tiparul tău.
Creștinii iubesc pe toți păcătoșii, fiindcă sunt și creștinii păcătoși, dar creștinii ajută pe păcătoși, să lepede păcatul, să fie pe placul Domnului, cum și creștinul face și se luptă. Iar când păcătosul nu vrea să asculte, atunci îl lași în pace, să-și continue viața așa cum vrea el, Domnul va face cum vrea EL, în iubirea Lui.

Deci poți să "jignești" pe cineva, poți să-i spui și prostule, dar cu multă iubire, cu durere pentru păcatul lui, poți să-i spui tolomacule, sau chiar pui de viperă, cum a spus Hristos, dar să fi răstignit în inima ta pentru el, să-ți pese cu adevărat de el, fie el ziarist, boschetar sau președintele unui ceva, să-l iubești ca tine însuți și chiar mai mult decât pe tine, cum ne-a iubit Hristos.
Atunci nu vei greși, când îl vei "jigni", și el va simți iubirea ta, iar dacă va vrea să lepede mândria și autosuficiența, egoismul și aroganța, nu se va supăra pe tine, că îi spui prost, va înțelege dojana ta, te va iubi și se va îndrepta și vă veți mântui unul pe altul. Aceasta e una din cele mai mari virtuți și din cele mai grele: discernământul.

Dar niciodată să nu spui vreun cuvânt de dojană, despre alt om, când acel om nu e de față, decât dacă ești îndumnezeit, că atunci cel despre care vorbești simte și îl influențează, dar asta-i altceva, alt subiect. Deci să nu vorbești despre cineva de rău, dacă nu-i de față, iar dacă-l vorbești de bine, fă-o cu admirație și nu cu milă, că și mila în cazul bârfei, vine din egoism și prea plinul de noi înșine. Deci ziaristul n-a fost de față, și ai vorbit urât despre el, și sincer, s-a simțit în cuvintele tale instalarea părerii de sine și aroganței în inima ta, pentru opinia părută corectă, față de un om care are și el la rândul lui păreri, slujind stăpânului său, în părerile sale.

Să iubim deci, dragul meu frățior Florin. Să iubim cât mai fierbinte posibil, împlinind poruncile Domnului.
Istoria oricum se repetă, dar sub alte forme, are vrăjmașul creației grijă de asta.
Deci, să devenim, să fim și să rămânem creștini.
Hristos în mijlocul nostru.

Și încă ceva: ce ți-am vorbit mai sus, ar trebui să vină de la sine, natural, din ființa ta, fără să-ți mai explice cineva de ce și pentru ce, dar asta numai când vei iubi. Fierbinte, în Hristos când vei iubi. Așa e natura dragostei. Atunci vei avea și har și vei lucra cu el și vei știi ce înseamnă durerea, când vrei pierde harul. Dar asta numai prin iubire.

Iar ce ți-am spus, e Patristică aplicată, cum am înțeles eu, din ce am citit la oamenii îndumnezeiți, Sfinții.
Nu ma supar pe dumneavoastra- dimpotriva va multumesc pentru aceste cuvinte!
Intradevar, nu trebuia sa-l jignesc pe acel ziarist- dar a spus lucruri neadevarate despre Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote