View Single Post
  #1172  
Vechi 21.03.2016, 10:53:27
Misuar Misuar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2016
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Florin, ai inceput sa-ti dai singur cu stangu' n'dreptu' ....Ai spus ca necunoasterea e cauza ...si iti multumesc ca ai adus vorba despre parerea ta (apropo,gresita) cu inexistenta "egalitatii de sanse in libera alegere" prin argumentarea ta cu copiii exploatati,agresati,etc. Chiar moartea copiilor e argumentul mortal pentru karma,caci copii nu au discernamant deci nu au cum acumula cunoasterea despre care tot bati toba...Conditia necerara a adevarului karmei e ca ,pentru a intelege si acumula cunoasterea necesara,toti care mor e musai sa fie maturi duhovniceste,ca sa existe un sens al acumularii cunoasterii prin vieti succesive.

Apoi daca karma ar fi adevarata ,genetica devine un circ absurd,nu are sens ca copiii sa mosteneasca calitati ale parintilor,daca nu exista nici o legatura ontologica intre ei .

Apoi afirmatia ca se intrupeaza in trupuri de animale plante care nu au ratiune,arunca in aer ideea de karma,caci orice suferinta care nu e internalizata ,asumata,inteleasa nu are nici un sens...

Apoi,etc....

Karma e o prostie .E drept ca e atragatoare pentru persoane lenese si autosuficiente care se incurajeaza :!Lasa ca in viata urmatoare ma pun pe treaba...acum ma odihnesc ,mai pacatuiesc cat pot...
In ortodoxie corespunde cu ispita diavolului (pentru incepatorii in ale credintei)care insinueaza gandul : ...de maine o sa ma pocaiesc,iar a doua zi :..."de maine , sigur ma pocaiesc..." si tot asa in fiecare zi,amana pentru maine.
Aceasta este o logica copilaroasa, insuficienta. Am citit acest gen de argumentatie si eu in cartile Parintelui Paisiei Aghioritul.

Karma mie imi suna similar cu legea ochi pt ochi si dinte pt dinte. Si aia e o prostie?

Dar hai sa ne intrebam altceva. Daca omul "rau" dupa moarte merge la chinuri pe vesnicie ( la infinit ), inseamna ca Dumnezeu nu a avut puterea sa il convinga sa aleaga binele ( pe el ). Inseamna ca raul a biruit binele. Ori asta imi mi se pare chiar fara sens.
Reply With Quote