View Single Post
  #1176  
Vechi 21.03.2016, 19:40:20
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

In budhism, nu e vorba de niciun fel de relatie intre persoane umane si divine. Budhistii nu cred intr-un Dumnezeu -Treime de Persoane, cu atat mai putin intr-unul care a creat o anumita faptura mai speciala decat restul vietuitoarelor si pe care o iubeste intr-atat, incat El Insusi S-a facut o asemenea creatura trupeasca.

De ce S-a facut trup Unul din Treime? Tocmai pentru ca toti oamenii sa fie incorporati in trupul mistic al noului Adam, al noii umanitati, trup cu care a fost rastignit, cu care a inviat si pe care L-a ridicat la cer, si care se afla totodata si pe pamant.

Budhistii nu cred in vreun pacat stramosesc din cauza caruia oamenii au ajuns sa moara, prin urmare, nici in ideea de izbavire de moarte, implinita de catre Insusi Dumnezeu. Nu cred nici in recrearea umanitatii si repunerea ei in locul pe care i l-a gatit Creatorul de la inceput.

In timp ce Hristos ii cheama pe oameni la comuniunea vesnica si constienta, de iubire cu Cel-ce-este-Fiinta si cu ceilalti oameni, budhistii isi doresc incetarea asa-ziselor vieti succesive si ajungerea la starea de abis a nefiintei, a non-simtirii.

Scopul lor e sa se contopeasca in neant ca picatura de apa in oceanul cosmic. Nici pomeneala de relatie vesnica de iubire intre persoane umane si persoane divine. Pierdere in abisul nefiintei.

Surpriza pe care o ignora, e ca nefiinta dupa care tanjesc e taramul, deloc confortabil, al demonilor. Ea nu e altceva decat singura alternativa ramasa celor ce refuza comuniunea cu Cel-ce-e-Fiinta.

Fiindca dupa caderea omului din harul edenic, umanul nu mai avea cum sa fie in comuniune cu Cel-ce-e-Fiinta, si atunci Unul din Treime S-a facut din nou Adam si a recreat din nou, intregul trup al umanitatii, care nu e altceva decat chiar Trupul lui Hristos, lutul pe care l-a indumnezeit.

Plus ca a stabilit si randuieli clare pentru cei ce vor vrea sa faca parte din aceasta noua umanitate, al carei cap e Insusi Unul din Treime.

Doar ca unii au impresia ca pot amesteca invatatura lui Hristos cu otrava budhismului sau alte aiureli pierzatoare de suflet si aleg din tot ce-a facut Hristos doar doua-trei idei de vietuire morala, crezand ca e suficient.
Hristos a zis ca nu e suficient doar atat, ci pentru a fi incorporat in trupul noii umanitati, e nevoie si de dreapta credinta in Treime si Biserica si mai ales de harul ce ne vine prin sfintele taine.

Ce spun budhistii despre antropogeneza? Cum a fost creat omul, in ce scop si de catre cine? Eu l-am intrebat pe Florin, dar nu mi-a zis.

Cine e Hristos pentru un budhist care se crede ortodox?
E Personajul central al Universului? Sau vreun initiat acolo printre alti mascarici demonici, fiind desigur un model de moralitate inalta.

Daca e doar un model moral, printre altii, dar nu Noul Adam cu trup indumnezeit, in care se cuprind toti cei ce se lasa cuprinsi in El prin tainele Bisericii, atunci, e vorba de alt hristos, Unul din multii hristosi mincinosi despre care am fost avertizati sa nu ne lasam inselati.

Fiindca a adopta o morala, presupus inalta si inaltatoare, dar a nega si sfida randuielile pentru mantuire revelate de Insusi Dumnezeu, e ca si cum ai avea pretentia ca poti sa zbori doar pentru ca ai la dispozitie o gramada de pene.

Pe scurt, crestinismul ortodox NU ARE ABSOLUT NIMIC in comun cu budhismul.
Reply With Quote