Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #511  
Vechi 02.04.2016, 22:05:14
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Si in iulie anul curent ce va face, se va supune Bisericii sau va intra in schisma ?
Cred ca e de preferat un tip care nu accepta o disciplina oarba dar are grija de niste suflete, nu putine si venite deseori din mari tribulatiuni, unui tip care si-a trimis creierul in partea ailalta a Galaxiei si nu discerne intre infailibilitatea lui Dumnezeu, care e in afara de orice discutie pentru orice non-ateu/non-agnostic, si autoritatea pasibila de eroare a unei organizatii. Ierarhul/preotul/mireanul ideal pentru putere este din al doilea tip, evident.
Ideea de reunire a crestinilor e una, si e un lucru bun. Aici, nu sint de acord cu zelotii ca PS sa. Mie de altceva imi este teama la acest sobor din Creta: stringerea disciplinei in jurul asa-zisului patriarh ecumenic si disparitia feedbackului si a libertatii bisericilor locale. Voi latinii, renumiti pentru disciplina bisericeasca cum sinteti, aveti numeroase cai de contestare a unei decizii a vreunui patriarh, cardinal, sau episcop, sau de modulare a efectelor sau formularii respectivei decizii. Grecii sint extremisti, hot-headed, nu legalisti si organizati ca voi latinii, si e posibil sa treaca in extrema opusa celei de pina acum.
Imagineaza-ti ce porcarie ar fi introducerea muierilor in cler/ierarhie (horribile dictu), sau acceptarea pastoral tacita a tot felul de practici anti-liturgice, avind in spate o autoritate centrala rigida si lipsita de feedback. Mie de asta imi e teama. Pentru ca, odata prabusita religia principala a unui neam in mocirla relativismului dogmatic si moral, urmeaza autodistrugerea respectivei populatii in cel mult doua generatii.
Reply With Quote