View Single Post
  #27  
Vechi 21.02.2008, 10:41:53
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de corbu
,,Sa asude milostenia ta in mana ta, pana ce vei cunoaste bine nevoia celui caruia i-o vei da'.:)
Ati incercat sa conditionati in vreun fel milostenia? Eu da, poate am gresit, dar va povestesc: era toamna; la trecerea prin fata Bisericii, am vazut un cersetor, avea cam 25 de ani si 1,80m, fara defecte fizice vizibile. M-a rugat sa-i dau niste bani.I-am spus ca-i dau 1 leu, daca matura cei cinci metri patrati de trotuar din fata portii Bisericii unde cersea- erau plini de frunze vestejite- si omul mi-a raspuns ca e prea putin 1 leu pentru o treaba asa de grea si matura numai jumatate...
Sa mai spun despre cei care aleg pachetele primite si arunca pejosresturile, beau tot vinul, isi aprind cate o tigara si apoi isi fac nevoile pe gardul Bisericii si pe casele din jur, barbati si femei, fara deosebire? Nici macar nu participa la slujbe, stau lipiti de locul lor de cersit si intra- eventual -in Biserica numai la pomeni.
De aceea sustin implicarea Bisericii in colectarea si dirijarea actelor de milostenie,pentru ajutorarea celor cu adevarat in nevoie si reintegrarea sociala a celor din strada.
Nu stiu cine a zis vorba aia, acuma aud prima data si mi se pare in contradictie cu tot ce stiu despre crestinsim si milostenie.
Daca ai conditionat, aia nu mai e milostenie ci plata. Si intr-adevar, suma e derizorie.
Mie astea imi par mai degraba autojustificari pentru refuz, care nu-si au rostul. Daca nu dai, nu dai si gata. Nu e nevoie sa incerci sa demonstrezi ca asta "the right thing to do". Oricum nu e cu putinta sa ajuti pe toata lumea.
Reply With Quote