View Single Post
  #12  
Vechi 11.04.2016, 10:12:27
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mina.nico Vezi mesajul
Doamne ajuta! Am 28 de ani si un handicap din nastere care ma face fiu diferita de ceilalti oameni, sa gandesc si sa reactionez mai incet. Intrucat am problema de sanatate mostenita, nu vreau sa aduc pe lume copii bolnavi. Imi doresc sa ma casatoresc pentru ca singura nu pot avea o viata implinita si nici constructiva dar oare as proceda bine sa ma casatoresc fara sa fac copii? Stiu ca biserica ne invata ca scopul principal al casatoriei este nasterea de prunci dar daca doar mi-as iubi sotul si i-as sluji ar fi suficient? As putea oare sa gasesc un om care nu doreste copii? Multumesc anticipat.
Primul scop al casniciei nu este nasterea de prunci, este impreuna vietuirea in buna randuiala crestina pentru mantuire. Pruncii vin ca rod al vietii impreuna.

Daca erau pruncii primul scop al casatoriei atunci avea Biserica randuiala speciala "cum sa faci rapid si multi copii", un ghid dedicat pentru treaba asta.

Asa cum tu te bucuri de viata, si un copil al tau se va bucura de viata la fel ca tine, orice defect ai avea. Viata este bucurie daca nu stai sa te uiti in gura tuturor care nu inteleg viata.

Daca mintea iti este sanatoasa (si din ce scrii asa pare), partea fizica e o problema, dar gandeste-te ca pana la urma un copil este un copil si se bucura si el de viata oricum ar fi ea.
Reply With Quote