Subiect: Postul negru
View Single Post
  #417  
Vechi 27.04.2016, 13:03:11
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pierderea musculara tine de un "algoritm" al organismului care nu-l poti controla direct.
Teoretic, va consuma proteine din rezerve proprii (tesut muscular in special) pe toata perioada postului negru in care nu mai poate face rost altfel de glucide
Adica postul negru iti consuma masa musculara sau cum?N-am eu cine stie ce muschi, dar daca-i pierd si pe astia....Mi-aduc aminte cat de greu imi era la inceput sa fac flotari...deltoizii, tricepsii si bicepsii mei era na, normali..ca de fata....aveam mai degraba muschi la picioare de la atata alergat..
Incetul cu incetul mi-am dezvoltat si musculatura bratelor...Chiar nu prea-s incantata de pierderea masei musculare...nu stiu unde citisem eu ca de-abia dupa 40 de zile de post, organismul recurge la proteinele din muschi..pana atunci lipide la greu..tesuturi adipoase adica...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote