View Single Post
  #278  
Vechi 30.06.2016, 09:59:15
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Ei pentru ca plusezi asa de aiurea, ca omul ce n-are ce face iata amanunte. Asta ca sa vezi starea Bisericii in Romania.

Am vrut sa fac sfestanie si am vorbit cu diaconul parohiei, un om extraordinar, ce il cunosc de mult. Insa adresarea mi-a aratat ca preotii nostri, tac si inghit ca sa nu piarda parohiile si deci mancarea de la gura copiilor. Nu toti au puterea marturisirii.
Altul e motivul pt care tac si inghit...ca si "documentarea lor e Iisus", ca a dvs. Sau aici nu e cazul sa se aplice ascultarea, blandetea, celalalt obraz intors...?

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Asta una la mana.
Apoi cand au venit , au venit de Boboteaza, preotul nu diaconul, spunandu-mi ca si stropirea de la Boboteaza are acelasi efect ca Sfestania.
A durat un minut, iar cand am scos hartia consistenta , ochii s-au marit instantaneu. I-a luat repede si au plecat.
Poate ca nu-i venea sa creada primeste o bancnota asa consistenta avand in vedere ca provine dintr-o zona dezavantajata ca Valea Jiului. V-ati gandit la asta? Sau doar ati dorit sa epatati? In general, oamenii dintr-o comunitate discuta si dau toti aproximativ aceeasi suma, in functie de posibilitatile familiei. Au plecat repede pt ca mai aveau de stropit si alte case; daca ar fi stat cate o ora in fiecare locuinta, l-ar fi prins Floriile cu Iordanul.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Asadar tot la duhovnicul meu am ajuns sa fac o sfestanie ca lumea in casa.
Sfestania e sfestanie, nu e ca lumea sau nu ca lumea.

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
PS. Ce sa -i faci. asta este Romania. Vecinii imi spuneau, ca e nou preotul de la Petrosani venit, si ca a pus taxa la pomelnic. 5 nume 10 lei. Insa eu i-am certat pe oameni si i-am rugat sa inteleaga pe parintele ca si oamenii pun pomelnice mari si pun acolo 1 leu de toti.
Cata empatie, bravo! Acum mai ramane doar sa va desprindeti de a-l cleveti cu vecinii sau pe forumuri.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote