View Single Post
  #145  
Vechi 25.07.2016, 20:28:14
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Contești cumva că Domnul Iisus ar avea și fire omenească și că ar putea, dacă ar vrea, să aibă chiar C.I.? Nu e nimic ilogic și nici amuzant sau ridicol în faptul că eu spun că locuiește acolo ca Dumnezeu căci ca Om înălțat la ceruri se va pogorî El și așa dar pînă atunci
(...)
Deci prin ceea ce este scris în Cărțile sfinte și prin viața curată a celor de acolo cred fără îndoială că acolo locuiește Dumnezeu și le vorbește mereu pentru a fi scris Cuvîntul în cărți, și în cer și pe pămînt. Îngerii scriu în Ceruri iar proorocii scriu pe pămînt Cuvîntul lui Dumnezeu, Cuvîntul Sfînt și Adevărat în care locuiește Dumnezeu.
Trimisule... of, mintea ta...

Dar Dumnezeu locuiește și în iad, știai, nu? Sunt dovezi Biblice. Și demonii iau chip de îngeri de lumină, posedă oamenii, îi pot face hristoți mincinoși, știu Biblia pe de rost, cred și se cutremură... Dovezi biblice sunt belșug...

Hristos a avut Apostoli, la fel și satana și-a luat apostoli, Hristos a lăsat prin Apostoli, Episcopii, Preoții, Diaconii, Sfinții Părinți, ei bine la fel și satana și-a lăsat și are și azi oamenii lui și recrutează și el prin apostolii-demoni ai lui, oamenii, slujitori ai lui, cărora le promite toate împărățiile lumii, la fel ca și lui Hristos, pe muntele Carantaniei... la fel și întunericul adună și recrutează... cum și Duhul Sfânt abea găsește doritori ai ascultării, sfințeniei, dragostei, rugăciunii, jertfei, răstignirii, așa și satana are și adună episcopii lui, preoții, diaconii lui, "sfinții" lui, care să facă exact la fel, jertfe, lupte, biruințe, are antihriștii lui, iudele satanei sunt multe și vor fi, se vor înmulți cu cât scade credința și dragostea...

Dar știi ce nu poate avea și nu va avea niciodată nici satana, nici "apostolii" lui? Smerenie și ascultare. Astea-i ard ! La fel ca pe cei ce îi urmează.

"precum ați auzit că vine antihrist, iar acum mulți antihriști s-au arătat." - I Ioan 2, 18.

Poate-i iad acolo la voi... Cum îți dai seama dacă gândul ce-l ai e de la demoni, de la conștiința ta, sau e gând din har? Știi că demonii imită perfect harul? Fiindcă de acolo au căzut, știu ce este, de aceea îl imită, de aceea pot lua chip de îngeri de lumină, fiindcă asta au fost înainte să devină demoni... Doamne ferește. Deci când îmi răspunzi la întrebări ?

Și mai ales, hai să scrii rândurile acestea colo, întrun topic, să nu împiedicăm big bang-urile de aici din mințile celor loviți de big bang-uri...

Vrei? Te rog tare mult...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 20:37:28.
Reply With Quote