View Single Post
  #150  
Vechi 25.07.2016, 23:41:05
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Hai îndrăznește și povestim și mărturisim ceea ce credem cu bună credință și fără supărare... sper spre folosul tuturor celor care vor citi cu bună credință căci ea ar trebui să stea la baza discuțiilor cinstite.
Da, Amin zic ție, îndrăznesc ! Vai de tine ! Vai de voi ! Hristos îmi spune în Scriptură să îndrăznesc, că El a biruit lumea. Și pe demonii i-a biruit și noi îi biruim la fel, mereu, în har, ascultând de Domnul și poruncile Lui dulci pentru suflet și amare și acre pentru trupul dorit de plăceri, încântări și slavă deșartă.

Amin zic ție, că am putere să calc peste șerpi, balauri, scorpii, ale mele și ai altora și peste toată puterea întunericului și cum am călcat până acum, voi călca și de acum încolo, toată viața, cât stau cu Domnul.

Dar odată ce calc balaurii tăi, te rog, tu să nu-i bagi înapoi în sân la tine și să te îndulcești din nou cu ei, că nu vei mai avea cuvânt de îndreptățire la Sfânta Judecată.

Deci oare tu vei îndrăzni să lepezi erezia și minciuna și să urmezi Domnului Hristos Iisus în Biserica Sa ?

Acum voi dovedi fățărnicia și nebunia ta și a voastră. Vei afla Adevărul, ia seama să îl urmezi, iar dacă nu Îl vei urma, te va lăsa Dumnezeu în nebunia minții tale și vei fi tu singur de sine osândit.

Crede și teme-te.

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Da, vine Domnul Hristos dis de dimineață și îi grăiește sorei Mihaela și ea scrie tot ce i se grăiește în Carte așa cum îngerii scriu tot ceea ce aud din gura Lui, în cărțile din cer. Mie nu-mi grăiește Domnul ce le grăiește lor fiindcă numai lor le este dat prin Iisus a scrie Cuvîntul. Eu însă știu de la Dumnezeu și de la sfinți și de la drepți că acolo grăiește Domnul Iisus trimis de Tatăl ...
Uite, îți voi dovedi în harul dat mie de la Sfântul Botez, de când eram mic, că Mihaela asta a vostră, proorocița Mihaela, e vizitată de demoni, care o posedă gingaș, cu atenție, în fiecare dimineață și îi dau cuvânt care o întărește să stea departe de Biserică.

Deci evenimentul are loc dimineață, da? Tu spui !
Dimineața primește sora Mihaela, grăiri de taină... da?
Acum citește trezirea:
"12. Cum ai căzut tu din ceruri, stea strălucitoare, fecior al dimineții! Cum ai fost aruncat la pământ, tu, biruitor de neamuri!
13. Tu care ziceai în cugetul tău: "Ridica-mă-voi în ceruri și mai presus de stelele Dumnezeului celui puternic voi așeza jilțul meu! În muntele cel sfânt voi pune sălașul meu, în fundurile laturei celei de miazănoapte.
14. Sui-mă-voi deasupra norilor și asemenea cu Cel Preaînalt voi fi".
15. Și acum, tu te pogori în iad, în cele mai de jos ale adâncului!"
Isaia 14, 12-15.

Minunat. Acum citește mai departe, trezire:
"în zilele acelea, Iisus a ieșit la munte ca să Se roage și a petrecut noaptea în rugăciune către Dumnezeu. Și când s-a făcut ziuă, a chemat la Sine pe ucenicii Săi și a ales dintre ei doisprezece, pe care i-a numit Apostoli." - Luca 6, 12-13. Deci ce fac noaptea creștinii? Se roagă. Toată noaptea o petrec în rugăciune? Toată noaptea... Așa scrie... Acuma desigur, după putere, fiecare. Dumnezeu nu se supără, primește oricât îi dai.
Apoi zice: "pe ucenicii Săi și a ales dintr ei, doisprezece, pe care i-a numit Apostoli". Deci ucenici avea mulți. Foarte mulți. Din aceia mulți, și-a ales 12, și i-a numit Apostoli. Da' restul ce sunt? Ucenici pe mai departe, sigur.
Sora aceea Mihaela, să nu se numească și ea pe sine Apostol, că-i vai de ea, dacă face așa ceva. Apostoli azi, sunt doar Episcopii și Preoții. Diaconii nu sunt Apostoli. Ține minte. Și dintre Apostolii, unii episcopi și preoți, pot și fi iude, cum și din Apostoli, unul a fost iuda. Dar ăstai alt subiect.
Să nu se numească Mihaela apostol, că uite ce zice: "Pentru că unii ca aceștia sunt apostoli mincinoși, lucrători vicleni, care iau chip de apostoli ai lui Hristos." - II Corinteni 11, 13. Ia uite ce ne spune Domnul: "Oare toți sunt apostoli? Oare toți sunt prooroci? Oare toți învățători? Oare toți au putere să săvârșească minuni?" - I Corinteni 12, 29. Nu, desigur că nu, categoric că nu toți, ci doar unii, doar episcopii și preoții (duhovnicul) iar dacă ei învață corect și mântuitor, ea de ce nu se supune, cu dragoste și ascultare ?
Mai departe:
"Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate aleșilor Săi care strigă către El ziua și noaptea și pentru care El rabdă îndelung?" - Luca 18, 7.
Deci ce fac aleșii lui Dumnezeu? Strigă către El, ziua și noaptea!
"și noaptea, ieșind, o petrecea pe muntele ce se cheamă al Măslinilor." - Luca 21, 37 - deci Iisus mergea noaptea și se ruga în Muntele Măslinilor. Toată noaptea? Toată noaptea da, precum vedem viu cu ochii, aici. Știi ce fac pustnicii? Se roagă ziua și noaptea, cucăie, ațipesc 10 minute, se trezesc repede, cu pocăință, se roagă jumate de oră, iar adorm 10 minute, iar se trezesc, își plâng păcatele, iar se roagă 20-30-40 de minute... Așa fac și monahii și monahiile din mănăstiri. Și nu au pretenții de prooroci. Ba chiar n-au nicio pretenție, nici la mâncare și acoperiș.
Face și Mihaela asta a voastră așa ? Sau ea numai dimineața se roagă, nu? Și vine duhu... Și-o mângâie, nu? Măi duhu ăsta...
"Și noaptea i s-a arătat lui Pavel o vedenie: Un bărbat macedonean sta rugându-l și zicând: Treci în Macedonia și ne ajută." - Faptele Apostolilor 16, 9. Deci Pavel are o vedenie noaptea. Culmea și Pavel ăsta. De ce noaptea? Fiindcă noaptea se ruga de se sfârșea, rugăciuni puternice și cădea în extaz, cum el spune. Știi ce-i extazul? E cea mai lucidă și iubitoare stare pe care o poți trăi vreodată, spune Sfântul Simeon Noul Teolog. Ai citit frăția ta pe Sfântul Simeon? Ai citit vreodată rugăciuni toată noaptea? Sau măcar jumate de noapte? Sau un sfert de noapte? Sau o oră din noapte? Sau o jumate de oră din noapte? Noapte însemnând, începând cu 12 noaptea, până la 6. Da' Mihaela o citit pe Simeon Noul Teolog? S-o rugat noaptea?
"Și Domnul a zis lui Pavel, noaptea în vedenie: Nu te teme, ci vorbește și nu tăcea," - Faptele Apostolilor 18, 9. Măi, iară noaptea! Mămăliga ei de noapte. I-o vorbit Domnul la Pavel, noaptea. În vedenie, nu oricum. Dacă nu te-ai rugat noaptea niciodată, începe să te rogi noaptea. Dar îți spun că vei avea și vizite demonice puternice, că e rugăciunea puternică și atacurile demonice sunt puternice, să fi pregătit... Poate-o să și vezi vreo-unu... Să nu-ți dorești. Iar despre pregătire, e mai mult de vorbă, ăsta-i alt subiect.
"privegheați, aducându-vă aminte că, timp de trei ani, n-am încetat noaptea și ziua să vă îndemn, cu lacrimi, pe fiecare dintre voi" - F.A. 20, 31. Ce făcea Pavel noaptea? Vorbea cu frații. Le aducea aminte îndemnurile. În lacrimi. Plângea când vorbea. Și vorbea aceleași lucruri. Le mai spunea și fiecăruia în parte. Măi ce ți și cu Pavel ăsta... Știi ce se mai întâmplă în Sfintele Mănăstiri noaptea? Se țin cuvântări, sinaxe și predici scurte (cateheze) sau predici lungi (omilii).
"Iar în noaptea următoare, arătându-i-Se, Domnul i-a zis: Îndrăznește, Pavele! Căci precum ai mărturisit cele despre Mine la Ierusalim, așa trebuie să mărturisești și la Roma." - F.A. 23, 11. Măi lasă-mă, serios așa... iar noaptea îi vorbește Domnul la Pavel? Cu mila Domnului...
"Căci mi-a apărut în noaptea aceasta un înger al Dumnezeului, al Căruia eu sunt și Căruia mă închin" - F.A. 27, 23. Un înger. Noaptea. Și se închină Pavel la acel înger. De ce scrie "Căruia" cu C major? Era Hristos? Păi ori înger, ori Hristos? Hotărăște-te odată, nu? Sfinții Părinți spun că erau un înger în care era Duhul Sfânt. Iar Pavel se închina Duhului Sfânt din îngerul care a venit să-i vestească. Noaptea. Dar ia auzi... Dacă vine și la tine un înger? Noaptea... normal. Și te trimită întrun loc... Ce faci? Să te însemnezi cu Sfânta Cruce de urgență și să începi să te rogi fierbinte, că ăla nu-i înger, ăla-i drac. E demon. Și își bate joc de tine. Își culege roadele mândriei care le-a semănat în tine. Ai fost cerut de la Dumnezeu să fi cernut. Nu știi ce-i aia, nici de ce și pentru ce. Cât timp și unde. Și nici nu vei afla, fără smerenie, nimic. Dumnezeu lucrează prin oameni. Dacă era să fi trimis, ți-ar fi spus episcopul unde să mergi. Nu ești tu atât de vrednic, să te viziteze îngerii, să te trimită. Nu ești la măsura lui Pavel. Dacă ai fost la măsura lui Pavel, tu sau proorocița Mihaela și în circumstanțele acelea, atunci era altceva. În plus, atunci nu erau oameni creștini, plini de Duhul Sfânt și de har, prin care să lucreze Domnul, Legea Iubirii Logosului. Plus că Pavel însuși era episcop. Apostolul neamurilor. Deci cine să-l trimită pe Apostolul neamurilor? Avea nevoie de Cineva să-l trimită...

Poftim, acum ai Adevărul. Vei crede? Cât vei crede? Când? Ce vei face?

Dacă nu vei veni înapoi în Biserică, atunci vă va zice Domnul, în ziua Mâniei, Dreptății și Răsplătirii: "Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care este gătit diavolului și îngerilor lui." - Materi 25, 41. și "Legați-l de picioare și de mâini și aruncați-l în întunericul cel mai din afară. Acolo va fi plângerea și scrâșnirea dinților." - Matei 22, 13.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 25.07.2016 at 23:48:46.
Reply With Quote