View Single Post
  #7  
Vechi 13.08.2016, 19:15:49
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Întrebarea din titlu m-a dus imediat cu gândul la întrebarea lui Petru: „Doamne, de câte ori trebuie să-l iert pe fratele meu? Oare de Č™apte ori?”

Jertfa e treabă dumnezeiască; nu o putem face fără ajutor de sus. Ea presupune asumarea liberă Č™i iubirea faČ›ă de cel pentru care o facem (deci o facem pentru cineva). Dar cine poate iubi? Cine-i bun. Hristos. Fără de Care nu putem face nimic. Deci să-L rugăm Č™i atunci sigur vom putea Č™i noi.

Mai e un secret, nu mai Č›in minte cine spunea, parcă Noica: Atunci când ceva ni se pare greu, trebuie să mai adăugăm o greutate în plus. E paradoxal, dar jertfa în căsnicie este mai uČ™or de făcut dacă îi mai adăugăm încă una (pe lângă rugăciune): postul.

Căsnicia e un drum anevoios Č™i iubirea este în primejdie ca în loc să crească Č™i să se transfigureze, să fie înăbuČ™ită încă de la început din pricina frustrărilor care apar frecvent. Eu cred că Č™i pe acestea putem pune crucea, renunČ›ând la motivul de frustrare, care adesea nu este ceva palpabil, ci e doar în mintea noastră. Acolo se duce războiul, de fapt, Č™i e un război cu noi înČ™ine, nu cu soČ›ul, cum vrea diavolul să credem.
Ok, inteleg. Deci poate ca exagerez eu, ar putea fi o ispita. Ar trebui sa-l rog pe Dumnezeu sa ma ajute sa ma jertfesc... Dar ce bine e cand se intalneste omu' care "trebuie sa se jertfeasca" cu smecherul care sa profite...

Si apoi ce exemplu dau copiilor. Ca o mama trebuie sa se jertfeasca sa jongleze cu cat mai multe treburi deodata, si tata sa se uite la sport. Ba mai si ma cearta daca gresesc ceva cand fac anumite lucruri.

O prietena mi-a spus ca ea nu vede casnicia asa, ca s-a luat cu sotul ei ca sa se ajute reciproc. Si ii dau dreptate. Cu atat mai mult cu cat sotul ei i-a zis "uite asta imi place la tine, ca stii ce vrei, stii sa pui piciorul in prag". Ea este respectata si iubita, si o ajuta sotul in treburile casnice, iar al meu... Imi scoate in evidenta defectele, dupa sarcina imi zicea ca am burta (dupa aia mi-a zis ca de fapt glumea, ca tocmai ca nu am burta), iar acum ca mi-au scazut sanii (de fapt sunt de-a dreptul hidosi, ca am alaptat un an si un pic, nu as fi vrut sa observe, dar a observat).

Last edited by Carine; 13.08.2016 at 19:31:53.
Reply With Quote