View Single Post
  #208  
Vechi 21.08.2016, 17:16:10
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Secole la randul, pana acum vreo 10-15 ani, nu se faceau ore de educatie sexuala in scoli si lucrurile nu mergeau mai rau ca acum, ba dimpotriva.
Orice tematica poate fi dezbatuta in scoala. Daca sunt oameni priceputi, capabili de a sustine pe copii in explorarea tainelor lumii si ale propriei fiinte. Calitatea invatamantului atarna mult de calitatea dascalului, desi acesta e doar un factor printre multi altii cu valente educogene.
Cu aproape 40 de ani in urma (iar nu acum 10-15 ani) am fost unul dintre copiii care au beneficiat de lectura dintr-o carte numita chiar asa: "Educatie sexuala". O tin minte, era cat un caiet, avea coperti caramizii si cateva desene (anatomie).
Ne-a adus-o diriga; era profa de biologie si sotia preotului din sat.
Pasajul citit in acea ora de dirigentie se referea la masturbatie. Noi baietii am intampinat prima fraza a textului cu rasete si comentarii pe sub banca. Eram si amuzati si rusinati, stiam noi de ce... Fetele erau mai retinute si, daca nu ma insel, mirate de acel subiect.
In ciuda rasetelor si a susotelilor, treptat forta textului s-a impus. Un medic sexolog dadea unele lamuriri despre functionarea corpului si, treptat, veselia noastra s-a transformat in ascultare atenta. Devenisem interesati! Era liniste, diriga citea mai departe, treptat aflam lucruri nebanuite. Ne dumiream, lucrurile incepeau sa capete un nou contur, alte sensuri se iteau in mintea noastra frageda... La sfarsit am aflat si de ce nu e folositoare masturbatia, am aflat ce complicatii fiziologice si psihologice pot surveni ca urmare a onaniei indelungate (aceea devenita viciu).
Textul nu era moralizator. Ba, mai mult, din capul locului autorul a subliniat ca masturbatia nu e in primul rand o problema de etica sau morala ci o alternativa la o conduita fireasca, naturala (adica abtinere sau practica activitati sexuale firesti, in cadrul casatoriei). O alternativa, insa, pe care ne-a avertizat sa o vedem asa cum e de fapt: inselatoare. Ne-a propus sa o investigam (prin lectura atenta si dezbateri) si, dupa ce o intelegem, sa o abandonam cu hotarare.
Multi ani mi-a fost de folos acea lectie, acel text. Masturbatia nu mi s-a mai parut un subiect tabu sau de cancan. Nu mai gaseam nimic de ras, precum nu gaseam ca-i de plans. A devenit o simpla problema psiho-fiziologica pe care oamenii nu o cunosc, in general. Si pe care ar fi bine sa o investigheze, cu ajutorul parintilor si ai scolii, mai intai.
Aveam sa aflu, ulterior, ca e privita si ca pacat. Deja, era o alta perspectiva.
Reply With Quote